Miód z gryki w stanie płynnym ma piękną ciemną barwę, która często określana bywa jako ciemnoherbaciana czy brunatna. Po skrystalizowaniu z kolei kolor jest już lekko jaśniejszy - brązowy. Miód z gryki posiada intensywny zapach pochodzący z kwiatów gryki. Ma również bardzo wyrazisty, lekko piekący smak.

Nasza wiedza na temat zdrowego odżywiania jest obecnie bardzo szeroka. Zdajemy sobie sprawę z tego, że im coś bardziej naturalne, tym bardziej zdrowe. W przypadku miodu gryczanego, możemy mieć pewność, że za wyprodukowaniem jednej łyżeczki, stoi pracowita pszczoła. To właśnie dzięki tym wspaniałym owadom możemy cieszyć się smakiem miodu. 

Miód z gryki zawiera szereg właściwości, dlatego sięga po niego wiele osób. Miód ten bogaty jest przede wszystkim we fruktozę, a także witaminy – B1, B2, C i PP oraz enzymy. Gryczany miód ma działanie antybiotyczne. Bardzo bogaty skład sprawia, że jest polecany osobom mającym problemy z układem krwionośnym. Wspomaga pracę wątroby oraz układu pokarmowego. Miód ten zawiera rutynę, która ma z kolei właściwości wzmacniające naczynia krwionośne. Dlatego działa zbawiennie przy chorobach takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze. Rutyna wspomaga również leczenie urazów, a w połączeniu z witaminą C wspiera cały organizm w walce z przeziębieniami. Miód z kwiatów gryki zawiera spore ilości magnezu. Jest to pierwiastek niezbędny w stanach wyczerpania nerwowego.
Miód gryczany może być spożywany w różnoraki sposób, podstawowym wydaje się spożywanie go w postaci stałej lub płynnej, na przykład jako dodatek do kanapek. Niektórzy przyrządzają miksturę do wypicia. Wystarczy dodać 1-2 łyżeczki miodu do szklanki ciepłej wody z odrobiną cytryny. Napój ten zaleca się pić codziennie, a w czasie trwania przeziębienia ilość tą można spokojnie zwiększyć do 2 a nawet 3 szklanek napoju dziennie. Miód jest świetnym dodatkiem do twarogu czy lemoniady. Miód z kwiatów gryki, tak jak i inne miody często stosuje się w kosmetologii. Można go użyć również w warunkach domowych jako maseczkę na twarz czy włosy.
Z miodu gryczanego często wytwarza się miód pitny. Decydująca jest tu odpowiednia zawartość kwasów, które z kolei sprawiają, że fermentacja przebiega prawidłowo. Miody pitne produkowane z miodów gryczanych są wyraziste w smaku.

Sklep internetowy Słoik Miodu w swojej ofercie posiada między innymi miody gryczane. Sklep ten gwarantuje najwyższą jakość miodu, który pochodzi z polskiej, tradycyjnej pasieki. To tu kupisz z gwarancją, że kupowany produkt jest wysokiej jakości, a co ważne, masz również gwarancję korzystnej ceny. Więcej informacji na temat miodu z gryki znaleźć można na blogu eksperckim - https://www.miodoterapia.pl/rodzaje-miodow/miod-gryczany/.