Profilaktyka zdrowotna – dlaczego jest tak ważna?

Profilaktyka to nic innego jak wszelkie zachowania prewencyjne mające na celu zapobieganie chorobom, wczesne ich wykrywanie oraz takie postępowanie, które złagodzi jej przebieg. Porady dotyczące profilaktyki zdrowotnej, czyli jak ustrzec się przed zachorowaniem uświadomią nam nie tylko jak zapobiegać chorobom ale także pomogą wykryć je w miarę wcześnie. Ważny jest zarówno styl naszego życia, czyli np. czy uprawiamy sport, zdrowo się odżywiamy, nie palimy papierosów, tzw. profilaktyka wczesna, jak i wszelkie czynności, mające na celu przeciwdziałanie zachorowaniu (profilaktyka pierwotna). Choroba wykryta na wczesnym etapie rozwoju zwiększa szanse na wprowadzenie skutecznego i efektywnego leczenia. Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna zwłaszcza jeśli chodzi o wczesne wykrywanie chorób nowotworowych ale nie tylko, również wielu innych, na przykład cywilizacyjnych takich jak - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Dzisiejsza medycyna jest już na tyle zaawansowana w leczeniu nowotworów, że wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. A przecież choroba może rozwijać się bardzo podstępnie, nie dając przez wiele lat żadnych sygnałów i dolegliwości. Gdyby wszyscy poddawali się zalecanym badaniom przesiewowym (profilaktyka wtórna), np. kolonoskopii, prawie nie istniałby zaawansowany rak jelita grubego. Gdyby każda kobieta wykonywałaby badania cytologiczne, prawie nie byłoby raka szyjki macicy. Przesiewowe badania profilaktyczne, mają na celu zbadanie określonej populacji i grup zwiększonego ryzyka zachorowania pod kątem wykrywania wczesnych sygnałów określonych chorób.

Jak zadbać o swoje zdrowie?

Wiele z naszych codziennych zachowań wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich:

- zbilansowana dieta pod względem ilości kalorii i składników odżywczych, odpowiednia dla danej płci, wieku czy charakteru pracy,

- ruch, stosowny do wieku, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia,

- umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zachowanie równowagi psychicznej,

- okresowe kontrole lekarskie, badania profilaktyczne i stosowanie się do zaleceń lekarskich podczas choroby.

Podstawowe badania profilaktyczne

W zakres badań profilaktycznych wchodzą – morfologia krwi, OB, glikemia (poziom cukru), badanie poziomu cholesterolu i badanie moczu. Ponadto trzeba regularnie mierzyć ciśnienie, kobiety powinny robić cytologię, badać piersi i wykonać pierwszą mammografię już po 40 roku życia. Mężczyźni powinni badać poziom PSA, wykrywające raka prostaty. Ponadto należy regularnie kontrolować wzrok, słuch, robić RTG klatki piersiowej, dbać o zęby. Powinniśmy także dbać o zdrowie psychiczne. To bardzo ważne gdyż to w jakiej formie są nasze emocje zależy jak i czy w ogóle będziemy umieli radzić sobie z chorobą. I na szczęście dziś wizyta u psychologa czy psychiatry nie jest żadnym wstydem a staje się standardem.