Aby jednak ułatwić sobie zadanie, podczas pracy z pacjentami może wykorzystywać inne, opracowane i znane już od lat metody, dające gwarancję powodzenia. Jedną z nich jest program HALT, który pomaga choremu utrzymać się w trzeźwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym on polega i jaki jest jego sposób działania.

Program HALT – prosta droga do trzeźwości?

Leczenie alkoholizmu jest zazwyczaj długą, krętą i niezwykle męczącą drogą. Chorego spotyka wiele trudności i przeciwności, wiele razy jest „pod górkę”, przez co może on się całkowicie zniechęcić i zrezygnować z leczenia. To z kolei jest najgorszą możliwą decyzją, ponieważ jeśli już zdecydował się na podjęcie terapii, powinien za wszelką cenę na niej wytrwać. I to nie dlatego, że rodzina tego chce – powinien kierować się przede wszystkim własnym dobrem, zdrowiem oraz wizją lepszego samopoczucia na co dzień.

Dowiedz się, co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika na blogu osrodeknowezycie.pl

Co kryje się pod nazwą programu HALT?

Program HALT jest metodą, która pomaga osobie uzależnionej od alkoholu utrzymać się w trzeźwości. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszym literom czterech angielskich słówek. Są to:

  • Hungry, czyli głodny;
  • Angry, czyli zły;
  • Lonely, czyli samotny;
  • Tired, czyli zmęczony.

Po samych tych wymienionych słowach nie można wywnioskować zbyt wiele. Kluczowe jest bowiem to, jak wygląda sam proces leczenia alkoholizmu za pomocą programu HALT.

Jak wygląda program leczenia alkoholizmu HALT?

Program HALT to, jak już wiadomo, jedna z metod leczenia alkoholizmu. Zazwyczaj nie jest ona wdrażana podczas pierwszych dni walki z nałogiem, ponieważ wymaga od chorego umiejętności całkowitego zaprzestania picia. Jeśli jednak osoba uzależniona posiada niezwykle silną wolę i czuje się na siłach, aby od razu wdrożyć program HALT w swoje życie – nic nie stoi na przeszkodzie.

Opisywany program opiera się na przestrzeganiu czterech, z pozoru bardzo prostych, zasad. Stwierdzenie „z pozoru” zostało tu użyte celowo, ponieważ dla osób, które nigdy nie zmagały się z nałogiem, może to być nic niezwykłego. Problem może pojawić się u alkoholika, który podczas walki z chorobą musi poświęcić niezwykle dużo energii na zahamowanie swojej potrzeby i chęci sięgnięcia po używkę – nie mówiąc już o innych kwestiach życia codziennego.

Program HALT polega na pilnowaniu siebie oraz swojego życia tak, aby nie doprowadzić do bycia:

  • głodnym – większość osób, które zmagają lub zmagały się z chorobą alkoholową, wie, że głód pogłębia potrzebę napicia się alkoholu. W programie HALT kluczowe więc jest, aby do tego nie doprowadzać. Zawsze warto mieć przy sobie np. jakiegoś batonika, który sprytnie zahamuje pogłębiające się uczucie głodu. Ranem, np. przed pracą, kiedy osoba walcząca z nałogiem nie ma czasu zjeść śniadania, warto, aby wypiła chociażby szklankę wody, soku czy herbaty. Żołądek zostanie wówczas chwilowo „oszukany” i nie będzie wysyłał informacji o tym, że musi niezwłocznie zostać napełniony;
  • złym – złość to uczucie, którego nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Jest to coś zupełnie normalnego, co spotyka nas na co dzień i czemu nie można w żaden sposób zapobiec. Świadomość tego jest bardzo ważna, ponieważ jest pierwszym krokiem do tego, aby móc odpowiednio przeżyć każdy dzień. Alkoholik, starający się wyjść z nałogu powinien mieć świadomość tego, że negatywne emocje mogą go spotkać zupełnie niespodziewanie. Powinien jednak także wiedzieć, że wszelkie decyzje, jakie podejmuje, nie mogą w żaden sposób wpływać źle na jego uczucia. Warto też wypracować własny system osiągania spokoju. Dzięki temu osoba chora będzie przygotowana na każdą sytuację życiową;
  • samotnym – ta kwestia może być dla niektórych dość problematyczna. Co, jeśli osoba uzależniona od alkoholu została sama ze swoją chorobą? Możliwe, że cała rodzina czy przyjaciele odwrócili się od niej przez wzgląd na problematyczną przypadłość. Wówczas jedną z lepszych opcji jest zgłoszenie się do ośrodka, zajmującego się leczeniem alkoholizmu. Miejsce takie zagwarantuje nie tylko pomoc w walce z nałogiem, ale także – a może nawet przede wszystkim – możliwość wspólnego spędzenia czasu i odbycia zwykłych, tak bardzo potrzebnych w życiu codziennym, rozmów;
  • zmęczonym – osoba, lecząca swoje uzależnienie od alkoholu, musi nauczyć się odpoczywać w naturalny sposób. Nie ma tutaj możliwości zrelaksowania się w gronie znajomych, którzy wieczory lubią spędzić z jakimś rodzajem trunku w dłoni. Jeśli alkoholik czuje zmęczenie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne – powinien odpocząć. A do tego najlepiej nadaje się sen, spacer, czytanie książek, a jeśli pogoda sprzyja, to jazda na rowerze. Sport, mimo iż z pozoru jest dość męczące, może być super sposobem na relaks pod kątem psychiki, a także na poprawę nastroju. Kiedy się ruszamy, wytwarzają się w naszym organizmie endorfiny, które są hormonami szczęścia.

Dowiedz się, jak ważne się wsparcie bliskich i przeczytaj na temat tego, dlaczego tak trudno odejść od alkoholika? – artykuł przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie.

Jak powinny zachowywać się osoby z bliskiego otoczenia alkoholika?

Alkoholizm to ciężka choroba. Wyniszcza nie tylko zdrowie osoby uzależnionej, ale także jej relacje z rodziną czy bliskimi przyjaciółmi. Kiedy widzimy, że ktoś z naszego grona znajomych ma problemy z alkoholem, nie możemy pozostać obojętni. Jest to bowiem niebezpieczeństwo nie tylko dla tej jednej konkretnej osoby. Często za sobą „wciągają” one w uzależnienie także swoich bliskich. Wówczas niezbędne jest przystąpienie do leczenia współuzależnienia od alkoholu, które przebiega w nieco inny sposób, niż leczenie typowego uzależnienia, jednak mimo to jest równie istotne.