Osoby, których zawody będą w przyszłości z tym związane, nie tylko będą bardzo poszukiwane na rynku pracy, ale mogą też liczyć na wysokie zarobki. A skoro zawód programisty jest tak rozwojowy, z pewnością warto rozwijać umiejętności dzieci w kierunku IT. Być może będą one w stanie odnaleźć się właśnie w takich zawodach, jak na przykład projektant baz danych czy aplikacji internetowych i mobilnych.

W momencie, kiedy dziecko jest jeszcze małe, można ukierunkować jego zainteresowania i pokazać mu, że programowanie naprawdę może być interesujące i to właśnie tym maluch będzie mógł zajmować się w przyszłości. Dzieci w szkole podstawowej często nie mają jeszcze sprecyzowanego tego, czym będą się chciały zająć w przyszłości w życiu zawodowym. Jeśli jednak widzimy, że maluch interesuje się komputerami - warto podsunąć mu tematykę programowania, na przykład poprzez specjalny kurs dedykowany najmłodszym. Aby dziecko mogło na taki kurs uczęszczać, powinno mieć skończonych 13 lat. Wbrew pozorom, programowanie dla najmłodszych na takich kursach nie oznacza zabawy, a solidnie ugruntowaną wiedzę, która w późniejszych latach będzie mogła być rozwijana. Jeśli wskażemy maluchowi kierunek rozwoju, być może będzie on chciał związać się z taką tematyką na dłużej i nie będzie już miał dylematu z wybraniem następnej szkoły na swojej drodze edukacyjnej. 
 

Szkoła programowania dla malucha

Szkoła programowania to nic innego jak specjalistyczny kurs, na którym dziecko może poznać podstawy programowania, dowiedzieć się, na czym ono polega i jaki jest bazowy przybornik programisty. Zajęcia obywają się w turnusach wakacyjnych, a także w semestrze w godzinach wieczornych. Oczywiście, ciężko mówić o programowaniu bez poznania rozróżnienia na programowanie strukturalne i obiektowe, i bez wprowadzenia do nauki konkretnego języka. Takim językiem, który uważany jest za jeden z najpopularniejszych, jest chociażby Java albo też C++. Na takim kursie można też zyskać podstawy odnośnie baz danych, a także podstawowe umiejętności poruszania się w środowisku Linux. Wszystkie te umiejętności na pewno w przyszłości okażą się dla dziecka bardzo przydatne. 

Prawdziwe programowanie i rozwijanie umiejętności

Kursy w szkole programowania ukierunkowane są na rozwój dziecka. Już podczas samego uczestnictwa w takim intensywnym, praktycznym i konkretnym kursie maluch może rozpoznać, czy dana tematyka jest mu bliska, czy będzie chciał kontynuować naukę w tym kierunku, czy raczej podchodzi do tego hobbystycznie. Kursy uczą także samodzielnego zdobywania wiedzy, co w zawodzie programisty także jest bardzo ważne, bo po ukończonym kursie dziecko będzie mogło dalej samo kontynuować poznawanie danego języka programowania. To także nauka kreatywnego myślenia i poszukiwania rozwiązań, które mogą nie od razu wydawać się takie oczywiste. Podczas zajęć razem z trenerem wspólnie tworzy się kod, który można później wykorzystać w praktyce.