To co pierwotnie było ich ogromną zaletą – czyli trwałość – obecnie staje się bardzo poważnym problemem ekologicznym. Konieczne jest nieustanne poszukiwanie efektywnych metod i rozwiązań pozwalających na redukcję odpadów tworzyw polimerowych.

 

Powtórne przetwórstwo, a spadek jakości

Recykling plastiku daje możliwość odzysku materiałów polimerowych. Należy jednak pamiętać, że często w procesie tym dochodzi do spadku jakości finalnego produktu. Wytłaczanie reaktywne to jedna z technologii, która pozwala na modyfikację odpadów, w wyniku czego dochodzi do wytworzenia nowych, silniejszych wiązań chemicznych między cząsteczkami. W rezultacie powstaje produkt o konkurencyjnych właściwościach w stosunku do surowca pierwotnego.

W jaki sposób wykorzystuje się odpady tworzyw polimerowych

Recykling tworzyw sztucznych jest konieczny nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, jest to też bardzo ważne działanie ze względów ekonomicznych. Odpady polimerowe można poddać następującym rodzajom recyklingu:

  • recykling materiałowy (mechaniczny),
  • recykling surowcowy (chemiczny),
  • recykling energetyczny (spalanie).

Recykling jest doskonałą metodą na przetwarzanie różnych typów materiałów polimerowych. Zużyte opony poddaje się recyklingowi materiałowemu i energetycznemu. Druga opcja jest najbardziej niekorzystna z ekologicznego punktu widzenia - spalanie to emisja dwutlenku węgla i spalin do atmosfery. Z kolei mechaniczna obróbka opon pozwala na uzyskanie granulatu i grysu, z których produkuje się m.in.: nawierzchnie bieżni, elastyczną kostkę brukową lub dźwiękochłonne wykładziny. Przerobione na gumową mączkę opony wykorzystuje się w procesie produkcji wycieraczek samochodowych i innych elastycznych elementów wyposażenia aut, niestety z wyjątkiem opon. 

PE i PP czyli polietylen i polipropylen to jedne z najpowszechniej stosowanych tworzyw sztucznych. Wytwarza się z nich przede wszystkim różnego typu folie oraz osłony np. do kabli elektrycznych, a także pojemniki, zderzaki czy zabawki. W wyniku recyklingu PE i PP uzyskuje się granulat, który może wchodzić w skład tych samych produktów co pierwotnie.

Popularne butelki PET w wyniku recyklingu przetwarzane są na włókna poliestrowe. Ten wysokiej jakości półprodukt wykorzystywany jest do szycia ubrań narciarskich, turystycznych czy treningowych. Doskonale sprawdza się również jako surowiec na plecaki, namioty oraz buty.

Należy pamiętać, że gromadzenie tworzyw sztucznych na składowiskach odpadów stwarza poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Dochodzi wówczas do skażenia gleby i wód gruntowych, dlatego rozszerzanie skali recyklingu plastiku jest tak ważne.

J. J.

 Zobacz także: Upcycling i downcycling - co to jest?