Masz szansę zachwycić siebie i bliskich oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju upominkiem. A jak to zrobić? Wystarczy poszukać produktów z metką Handmade. Co to oznacza? Z języka angielskiego : hand – ręka, made - wytwarzać, robić, czyli dosłowne tłumaczenie to „robić ręcznie”. Polska nazwa tego „przedsięwzięcia” to rękodzieło.

Według definicji rękodzieło jest to wyrób nieprzemysłowy, wytwarzany własnoręcznie, posiadający walory artystyczne. Kiedyś rękodzieło było kojarzone jako wyrób ludowy mający cechy kultury, w której powstał. Obecnie jednak wyraz ten poszerzył swoje znaczenie. Współcześnie produktem rękodzielniczym są nie tylko wyroby ludowe, związane z lokalną kulturą i tradycją, ale także wszelkiego rodzaju prace ręczne – przedmioty wykonane własnoręcznie, najczęściej w małych nakładach.

Rzeczy wytworzone przy pomocy własnych rąk mają niezaprzeczalną przewagę nad takimi zakupionymi w sieciówkach i supermarketach (czyli nad rzeczami produkowanymi masowo) dlatego, że mają duszę, cząstkę twórcy, który wkłada całe swoje serce, żeby produkt był unikalny i spełniał oczekiwania potencjalnego nabywcy.

Handmade jest obecnie bardzo popularną formą zarobku, po którą sięga wiele osób o zacięciu artystycznym. Często jest to ich dodatkowe zajęcie przy pracy na etacie, ponieważ traktują to działanie tylko jako swoją pasję. Niektórzy jednak ta pasję przekuwają w docelowy zarobek, swoje pełnoetatowe zajęcie. 

Dlaczego rękodzieło jest ciekawą alternatywą w produkcji?

Rękodzieło to bardzo pojemna kategoria i mieszczą się w niej bardzo różne dzieła. Zazwyczaj jeden twórca specjalizuje się w jednej kategorii, czyli na niej skupia całą swoją uwagę. Bardzo często również zdarzają się artyści wszechstronni, czyli tacy, którzy wytwarzają wiele różnorodnych przedmiotów w swoim specyficznym, indywidualnym charakterze. Największą wartość mają tutaj zdolności manualne, kreatywność i pasja tworzenia.

Możemy wyróżnić wiele kategorii rękodzieła artystycznego. Do najpopularniejszych zalicza się wikliniarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, jubilerstwo (biżuteria artystyczna), a także szydełkowanie, hafciarstwo, tkactwo, scrapbooking (dekorowanie albumów, zaproszeń czy pudełek), decoupage (technika zdobienia różnorodnych przedmiotów metalowych, drewnianych, ceramicznych lub szklanych wzorkami wyciętymi z cienkiego papieru, bibuły, serwetki) czy quiling (tworzenie ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężynki mocniej lub lżej zwiniętych).

W ramach rękodzieła można stworzyć wiele rozmaitych rzeczy. Są to np.: elementy wyposażenia domu –ceramiczne naczynia, makramy, kwiaty z materiału, obrazy malowane po numerach czy mozaiki diamentowe,  świeczniki i figurki z różnych mas do modelowania, woskowe lub żelowe świeczki, ozdobne mydełka, poduszki, narzuty z resztek materiałów i wiele innych. Mogą to być też akcesoria okolicznościowe: ozdoby świąteczne, kartki, zaproszenia, podziękowania, zakładki do książek, albumy. Ostatnia kategoria rzeczy to elementy garderoby – różnoraka biżuteria, odzież wykonana na drutach czy szydełku - czapki, szaliki, torby zakupowe z różnorodnych materiałów itp. 

Rękodzieło na prezent

Wybór jest ogromny a twórcy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, oryginalniejszych i bardziej wymyślnych produktów, żeby trafić w gusta konsumentów.  

My również mamy coś do zaoferowania. Wiele z tych rzeczy znajdziecie w internetowym sklepie Nitki https://sklep-pracownianitka.pl/. Zapraszamy do odwiedzenia i wyszukania ciekawych pomysłów na prezenty.