Z uwagi na różne możliwości fizyczne i szybki rozwój dziecka, inny będzie rowerek dla 3 latka, a inny dla 4 latka. Pewnie wielu rodziców zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy zakupie wymarzonego rowerka. Przede wszystkim, należy dopasować rozmiar roweru do wzrostu dziecka. Jak to zrobić i jak wybrać rower dla dziecka?

Pierwsza przygoda z rowerem

Na początek przygody z jednośladem świetnie sprawdzają się rowerki biegowe, czyli rowerki bez pedałów. Ten wynalazek pomaga w nauce jazdy i koordynacji ruchowej. Dzięki nim, mały cyklista uczy się łapania równowagi i obycia z pojazdem. Ta nauka jest bardzo cenna w momencie przesiadki na klasyczny rower z pedałami. Na ten moment decydują się rodzice dzieci w okolicach 4. roku życia. Trzeba mieć świadomość, że rowerek nie będzie rósł wraz z dzieckiem i jednoślad trzeba wymieniać na większy co kilka lat. Zdecydowanie nie można kupować rowerka na wyrost. Musi być on bardzo dobrze dobrany do wzrostu dziecka.

Rower dla dziecka

Jaki rozmiar kół?

Rozmiar roweru dla dziecka w dużej mierze zależy od wielkości kół. Modele dla najmłodszych, podobnie jak dla dorosłych, określamy w calach. Jakie wielkości kół pasują do danego wieku kierowcy?

  • 3 lata (80-108 cm) – 12 cali

  • 4-6 lat (95-122 cm) – 14-16 cali

  • 6-8 lat (110-135 cm) – 20 cali

  • 7-12 lat (ok. 145 cm) – 24 cale

  • Powyżej 12 lat (od 150 cm) – 26 cali

Rama roweru dla dziecka

Bardzo ważne jest dopasowanie wysokości kroku do wielkości ramy. Istotne jest, aby dziecko stabilnie dotykało stopami podłoża, kiedy stanie w rozkroku nad ramą rowerową. Dla 4–6-latków wysokość kroku to zwykle 48 cm i wówczas odpowiedni jest model z kołami 16-calowymi. Dla maluchów 5–8‑letnich wysokość kroku to około 53–58 cm, dlatego należy im kupić jednoślad z kołami 20-calowymi i ramą 11–13 cali. Dla dzieci w wieku 7–12 lat wysokość kroku wynosi 66–69 cm i adekwatny będzie dla nich wariant z kołami 24-calowymi i ramą 14–15 cali.

Waga roweru

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla dziecka, są jego możliwości fizyczne. Waga roweru odgrywa tu bardzo istotną rolę. Dziecko będzie musiało przecież pokonywać na jednośladzie liczne przeszkody, jeździć pod górkę, przenosić rower ręcznie. Zasada jest prosta – im lżejszy rower, tym łatwiej jest utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku początkujących rowerzystów.

Komfort i bezpieczeństwo

Najważniejsze, aby dziecko na swoim rowerze czuło się komfortowo i bezpiecznie. Będzie tak, jeśli pociecha podczas zsiadania z jednośladu będzie swobodnie dotykać piętami podłoża oraz sięgać kierownicy i klamek hamulcowych bez większego wysiłku.