Mimo wszystko, w niektórych przypadkach ma on prawo, aby takiego odszkodowania nam odmówić.

Decyzja odmowna – kiedy następuje?

Ubezpieczyciel ma miesiąc na zapoznanie się z naszymi wnioskami i wydanie stosownego oświadczenia. Możemy spodziewać się decyzji negatywnej, jeżeli naruszyliśmy warunki podpisanej z nim umowy. W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciele bardzo często starają się unikać wypłacania odszkodowań, toteż w podpunktach o wyłączeniu odpowiedzialności możemy znaleźć bardzo dużo informacji. Najczęściej pojawiające się z nich, mówią o tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, kiedy samochód prowadziliśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków, niektórych leków bądź innych zabronionych substancji. Jeżeli naszym pojazdem kierowała osoba, która nie miała prawa jazdy, wówczas również będziemy musieli ewentualne skutki wypadku naprawiać z własnej kieszeni. Taka umowa również zakłada, do jakich celów będziemy użytkować samochód. Jeżeli podczas wypadku używaliśmy samochód w inny sposób niż ten, do którego się zobowiązaliśmy, to w takiej sytuacji również możemy obawiać się o odmowę wypłaty odszkodowania. Ostatecznie czasami zdarzają się również sytuacje protestów lub rozruchów na drodze. W momencie, kiedy znaleźliśmy się w środku takiego wydarzenia i oberwał na tym również nasz samochód, to ubezpieczyciel może być i w tym przypadku wyłączony z odpowiedzialności.

Ubezpieczenie a niedopatrzenie obowiązków

Jednym z głównych obowiązków każdego kierowcy jest wykonywanie przeglądu technicznego raz w roku. Jeżeli tego nie dopatrzymy, musimy także liczyć się w przykrymi konsekwencjami, w tym także z odmową wypłaty odszkodowania. Jeżeli zatem mieliśmy stłuczkę, a nas samochód nie miał aktualnego przeglądu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki nie zostaną nam wypłacone. Osoby ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków także nie są chronione w każdej sytuacji. Towarzystwa niejednokrotnie zawierają umowy skonstruowane w taki sposób, aby nie musieć w każdej możliwej sytuacji wypłacać należnego świadczenia. Możemy wyobrazić sobie zdarzenie, w którym osoba doznała poważnych obrażeń na skutek wypadku samochodowego. Padła ofiarą niezachowania ostrożności kierowcy jadącego z naprzeciwka. W takim przypadku bez wątpienia można mówić o nieszczęśliwym wypadku. Jeżeli jednak wspomniana osoba nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, wówczas cała sytuacja zdecydowanie się komplikuje. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe pozytywnie rozważą wniosek o takie odszkodowanie.

Odmowa odszkodowania i co dalej?

Jeżeli ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania, to wcale nie oznacza, że musimy się poddać i pogodzić z taką decyzją. Pierwszym krokiem, którego powinniśmy spróbować, będzie negocjowanie z zakładem ubezpieczeń. Możemy napisać reklamację, uzasadnić w niej swoje racje i co najważniejsze – poprzeć je odpowiednią argumentacją. Dokument złożyć możemy osobiście, pocztą lub przez internet, więc nie powinniśmy mieć większych trudności z jego dostarczeniem. Już w ciągu trzydziestu dni otrzymamy odpowiedź i będziemy wiedzieli, na czym stoimy. Odmowa naszej reklamacji również nie zamyka nam całego procesu ubiegania się o odszkodowanie. Możemy także poprosić o wsparcie Rzecznika Finansowego, który przyjrzy się naszej sprawie i będzie miał możliwość zainterweniować u ubezpieczyciela. Jeżeli ten krok nie przyniesie spodziewanych rezultatów, to wciąż mamy duże pole do manewru. Na każdym etapie sprawy możemy zgłosić się do specjalistów firmy helper, którzy przeanalizują całe zajście, krok po kroku rozpatrzą naszą sytuację oraz zaproponują konkretne rozwiązane. W innym wypadku, jeżeli jesteśmy pewni swoich racji, możemy skierować sprawę do sądu, pozywając ubezpieczyciela w procesie cywilnym.