Zwolennicy metod naturalnych częstokroć mówią o skuteczności diety, a nawet witaminy C. My nie będziemy aż tak radykalni i w niniejszym tekście skupimy się na tym, czy spożywanie odpowiednich produktów do jedzenia i picia może pomagać w leczeniu raka? Jeden z rekomendowanych to wywar vilcacora. Poznajmy go bliżej.

Czym jest vilcacora?

Vilcacora jest rosnącą na peruwiańskich nizinach lianą. Jej prozdrowotne działanie od wieków uznaje tamtejsza medycyna ludowa, jednak u nas wciąż jest ona mało znana. Po polsku vilcacora zwana jest „kocim pazurem”.

Według specjalistów regularne picie herbaty z vilcacory ma ułatwiać walkę z osłabieniem i nowotworami, a także działać przeciwzapalnie.

Sposób funkcjonowania vilcacory

Wszystkie powyższe działania vilcacory to nie mit. Roślina pobudza ludzki układ odpornościowy, wybija drobnoustroje oraz rozkurcza mięśnie gładkie.

Może to robić dzięki obecności w niej alkaloidów indolowych i oksoindolowych. Niektóre z nich regulują gospodarkę cholesterolową i niszczą lotne związki organiczne – wolne rodniki, które m.in. przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Podobne działanie, chociaż znacznie słabsze, ma zielona herbata.

Dodatkowo sterole zawarte w vilcacorze wykazują wpływ na redukowanie objawów zapalnych i symptomów dotyczących systemu trawiennego.

Wedle niektórych badań zioło to odgrywa również ważną rolę w selektywnym uśmiercaniu komórek chorej na raka osoby.

Vilcacora - przeciwwskazania

Vilcacory z różnych względów nie powinni stosować chorzy na:

  • hemofilię,
  • cukrzycę insulinozależną,
  • niedociśnienie,
  • choroby autoimmunologiczne.

Ponadto opisywana roślina, a właściwie zawarte w niej substancje, mogą reagować z lekami regulującymi ciśnienie krwi i tę krew rozrzedzającymi, a także z insuliną oraz hormonami. Prawdopodobnie wzmacnia także wpływ środków uspokajających i nasennych.

Każdy sam musi zdecydować, czy sięgnąć po jakikolwiek - ziołowy bądź nie -  suplement. Trzeba jednak pamiętać, iż choć są to wyłącznie parafarmaceutyki, to przyjmowane w nadmiarze również mogą nam zaszkodzić. Stosujmy je więc rozsądnie!

Potrzebujesz większej dawki informacji? Zajrzyj tutaj: vilcacora na herbata.info.