Gorącym latem daje upragniony chłód, a zimą przyjemne ciepło. Jeśli zastanawiasz się nad jej zakupem to najlepiej zimą ze względu na niższą cenę. Będziesz mógł wykorzystać ją już teraz do ogrzewania mieszkania. Zobacz jaką klimatyzację wybrać z funkcją grzania.

Klimatyzator split czy przenośny - który wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaką klimatyzację wybrać - klimatyzator przenośny typu monoblok czy split? To weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Nie każdy będzie miał możliwość montażu klimatyzacji stałej. Problemem może okazać się zdobycie zgody na jej instalację od właściciela mieszkania lub wspólnoty mieszkaniowej.

Zarówno klimatyzator split montowany na stałe jak i klimatyzator przenośny typu monoblok składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika, więc działają na takiej samej zasadzie. 

Główną różnicą jest ich budowa. Klimatyzator split składa się z dwóch jednostek wewnętrznej nazywanej również parownikiem jak i zewnętrznej tzw. skraplaczem. 

Klimatyzator przenośny wszystkie te elementy układu klimatyzacji ma w jednej obudowie, a więc zajmuje mniej miejsca w pokoju. Największą zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego mobilność, możesz używać go zamiennie w salonie, sypialni lub zabierać go ze sobą np. do biura.

Cechą charakterystyczną klimatyzatora przenośnego typu monoblok jest rura wyrzutowa, którą umieszcza się w uchylonym oknie. Służy do odprowadzania powietrza z pomieszczenia na zewnątrz i pochłaniania powietrza z zewnątrz do mieszkania.

 

Skąd bierze się ciepło z klimatyzatora zimą?

W bardzo dużym uproszczeniu latem ciepło z nagrzanego pomieszczenia pochłaniane jest do parownika, a następnie trafia do skraplacza, zimą jest odwrotnie - ciepłe powietrze z zewnątrz trafia do skraplacza, a następnie do parownika i wypuszczane jest do pokoju.

Która klimatyzacja jest bardziej opłacalna?

Zimą łatwiej i taniej zamontować klimatyzację przenośną. Montaż jest łatwy i szybki, nie musisz załatwiać usług fachowców, którzy ją zamontują. Jedynie czego potrzebujesz i możesz kupić razem z oczyszczaczem w zestawie lub osobno jest uszczelka okienna. 

Posiadając ją możesz przejść do instalacji. Na klimatyzatory największe zapotrzebowanie jest latem, dlatego lepiej kupować go po sezonie w okazyjnych cenach.

Najlepiej wybierać klimatyzator wydajny i energooszczędny bez względu na to czy będzie to klimatyzator split czy przenośny. 

Klimatyzator przenośny oddaje więcej energii niż pobierze, dlatego jest idealną alternatywą dla drogich w użytkowaniu grzejników elektrycznych. 

Koszty ogrzewania klimatyzatora można obliczyć indywidualnie biorąc pod uwagę powierzchnię mieszkania oraz jego moc. Przyjmuje się, że klimatyzator przenośny zużywa ok. 3 zł na dzień w zależności od godzin używania. 

Klimatyzator przenośny dla wygodnych

Klimatyzatora przenośnego nie musisz konserwować, odgrzybiać i odkażać jak w przypadku klimatyzacji stałej. Wystarczy delikatnie odkurzyć filtr, przetrzeć go mokrą szmatką i pozbyć się kurzu z obudowy. Klimatyzator może być sterowany pilotem lub być podłączony do Wifi. 


 

Źródło:

1. ranking-klimatyzatorow.pl