Pierwsza książka Moniki Jaruzelskiej ("Towarzyszka panienka"), ukazująca dzieciństwo autorki, odniosła na polskim rynku wydawniczym ogromny sukces, który zwieńczyły dodruki egzemplarzy. W kolejnej książce "Rodzina" córka generała przedstawia nietuzinkowe sylwetki rodziców uwikłanych w trudny czas i politykę. Rodziców, którzy przyznają się do błędów wychowawczych.
Kontrowersyjna książka i kontrowersyjni bohaterowie, a zatem i skrajne opinie oraz burzliwa dyskusja. Z dużym zainteresowaniem czytelniczek spotkała się postać Barbary Jaruzelskiej oraz temat jej związku z generałem. Panie ciekawił też wątek relacji Moniki Jaruzelskiej z synem.
Lektura tej książki nasuwa wiele pytań dotyczących zagadnienia rodziny. Czy istnieją w pełni szczęśliwe rodziny? Czy rodzina Jaruzelskich w ogóle miała szansę być szczęśliwą? Tego ani my, ani sama autorka nigdy się nie dowiemy. Pewne jest jednak, że mimo wielu niedostatków czasu i uczucia, rodzina Jaruzelskich w hierarchii wartości Moniki Jaruzelskiej zajmuje bardzo wysoką pozycję.