Przed nami przedświąteczne dni. Wiele osób wykorzysta ten czas na ostatnie przygotowania. Szczególnie podczas zakupów należy zachować czujność.

- Przestępcy, wykorzystując lub organizując sztuczny tłok, działają zarówno w sklepach, na targowiskach, jak i w komunikacji miejskiej - ostrzegają policjanci.

W okresie przedświątecznym do naszych drzwi mogą zapukać różne osoby. Jedni będą oferować kupno kalendarza na przyszły rok, świąteczne prezenty po okazyjnych cenach, a inni zaproponują darmowe usługi medyczne. Wielu oszustów podaje się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących. Aby uniknąć takich zagrożeń, należy być szczególnie czujnym w kontaktach z nieznajomymi.

Przed świętami rośnie również liczba osób decydujących się na zakup prezentów przez internet. Oprócz wygody łączy się  to z ryzykiem, ponieważ wśród sprzedających nie brakuje oszustów.

Co zrobić, gdy padłeś ofiara oszustwa internetowego?

• poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,

• zbierz wszystkie dane dotyczące sprzedającego, uzyskane zarówno od niego, jak i od operatora serwisu,
• zachowaj wszystkie dokumenty związane  z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję e-mailową itp.,
• zachowaj, jeśli posiadasz, inne dowody – opakowanie paczki, listu itp.,
• zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki Policji.

O bezpieczeństwie należy pamiętać także na drogach. Trudne warunki atmosferyczne wymuszają zmianę sposobu poruszania się po drogach. Należy pamiętać, że jesienią i zimą  opady atmosferyczne wpływają na pogorszenie przyczepności i wydłużenie drogi hamowania. Szybko zapadający zmrok, mgły, zaparowane szyby pojazdów czy śliska nawierzchnia sprzyjają stłuczkom i potrąceniom.

- Piesi w tym trudnym okresie szczególnie powinni uważać. Osoba niechroniona w zderzeniu z pojazdem odnosi najpoważniejsze obrażenia. Tym bardziej naganne jest wbieganie na jezdnię, nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd, czy przechodzenie i przebieganie na czerwonym świetle - apelują policjanci.

Ostrożności nigdy dość.