184.262 zł na dofinansowanie wakacji dał Urząd Miejski. W kwietniu ogłoszono konkurs ofert. Zgłaszać mogły się te instytucje, które organizowały wyjazdy dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. Najwięcej dostali harcerze, bo 98.200 zł. Hufiec organizuje obozy zuchowe i harcerskie w Małeczu, Rogowie nad morzem, Dwerniku w Bieszczadach i Kopernicy nad jeziorem Charzykowskim. Pierwszy turnus maluchów do Małecza już wyjechał. Jest 74 uczestników. Będzie zorganizowany jeszcze jeden turnus. Do Rogowa młodzież pojechała 7 lipca.

- Są dwa podobozy. Jeden prowadzą wolontariusze z „Agrafki” i są tam dzieci wysłane przez Miejskie Centrum Pomocy Społecznej – tłumaczy druhna Katarzyna Golińska z Hufca ZHP Pabianice. - W drugim podobozie są dzieci z Pabianic. Tutaj zajęcia prowadzą harcerki z 3. PDH „Bordowo-Czarna Trójka”.

30 osób z dwóch harcerskich drużyn - „Wilki” i „Buczacz” pojechało do Dwernika. Jeszcze można się zapisywać na drugi turnus. Kosztuje 1.150 zł dla harcerzy i 1.250 zł dla osób niezrzeszonych. Są również zapisy na drugi turnus do Kopernicy.

- Na ten moment jest 70 zgłoszeń. Będzie zarówno obóz żeglarski jak i harcerski – dodaje Golińska.

Koszt dla harcerzy to 1.300 zł, a dla niezrzeszonych 1.400 zł. Drugi turnus rozpoczyna się 26 lipca, a kończy 13 sierpnia.

39.000 zł na wakacje dostało Stowarzyszenie Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej „Oratorium”. Tutaj dzieci i młodzież pojadą do Ośrodka Wypoczynkowego w Łebie. Będą zorganizowane dwa turnusy po 12 dni i jeden 10 dni. Na turnus w terminie 21 lipca-1 sierpnia są jeszcze zapisy. Pełna odpłatność wynosi 1.099 zł.

- Jest to bardzo ładny ośrodek blisko morza. Są dobre warunki, dzieci śpią w czteroosobowych pokojach z łazienkami. Mają wiele atrakcji, takich jak rejs statkiem, ruchome wydmy czy park linowy – chwali Mirosław Kołodziejczyk z „Oratorium”.

10.050 zł na zorganizowanie wakacji dostało Stowarzyszenie „Żagiel dla dzieciaka”.

Dofinansowanie wakacyjne dostali również: PTC (9.912 zł), Stowarzyszenie „Wspólna Troska” im. Ks. Stanisława Świerczka (9.750 zł), Fundacja Arkadia „Sztuka i Golf” (5.000 zł) oraz U.K.S. „Azymut” (3.900 zł). Na zorganizowanie wakacji w mieście Towarzystwo Przyjaciół Dzieci dostało 8.000 zł. Za te pieniądze będą zorganizowane półkolonie na Lewitynie. Są cztery turnusy. Odpłatnie mogą w nich wziąć udział również dzieci nieskierowane przez MCPS.

Klub Turystyki Pieszej „Aaron” organizuje zagraniczny wyjazd do Rzymu do Włoch. W planie jest przede wszystkim zwiedzanie zabytków i plażowanie.

- Zachęcam młodzież do pieszych wędrówek. Organizujemy spacery po to, żeby mogli poznać miasto, takie jak chociażby Rzym, od innej strony. Przejść się po okolicy i zobaczyć codzienne życie – mówi Aleksander Duda, prezes „Aaron”.

Pabianicka młodzież jest już na Mazurach. Pływa łódkami. W sierpniu kilka osób z trudną sytuacją rodzinną pojedzie na rejs do Chorwacji. Fundatorem finansowym jest Fundacja „Wakacje marzeń”.

- Kiedyś na żagle jeździło o wiele więcej pabianickiej młodzieży. Czasy się zmieniły, ludzie nie mają pieniędzy. Pomagamy osobom, które znalazł się y w trudnej sytuacji, ale rzeczywiście jest tak, że wiele dzieci musi zostać w mieście – mówi Romuald Simura, prezes Fundacji „Wakacje Marzeń”.

Tancerze z zespołów Młodzieżowego Domu Kultury pojadą 21 lipca na obóz taneczny do Gdańska. Wezmą udział w warsztatach, które poprowadzą sławy w tej dziedzinie.

- Będą szlifować swoje umiejętności, a przy okazji skorzystają z uroków morza – mówi Grażyna Wójcik, dyrektorka MDK.