Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek między 18. a 50. rokiem życia. Do Bazy Dawców Komórek Macierzystych będą mieli szanse dołączyć pabianiczanie.

- „Bliźniaka genetycznego” jest bardzo trudno znaleźć, więc im więcej ludzi zarejestrowanych jest w Bazie Dawców Komórek Macierzystych, tym więcej potencjalnych dawców, a tym samym być może więcej uratowanych istnień - tłumaczy Joanna Żuber, organizatorka akcji.

By zapisać się w bazie, potrzebny jest kod genetyczny potencjalnego dawcy. Są dwie metody jego pobierania. W Zespole Szkół nr 3 odbywać się to będzie za pomocą patyczka. Używając go, będzie pobrana próbka śliny z wewnętrznej strony polika.

- Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w akcji. Nic ona nie kosztuje, a może dać tak wiele. Stawką jest ludzkie życie, które jest najcenniejsze - dodaje Agnieszka Kulpińska-Górska – współorganizatorka akcji. - Należy być pewnym swojej decyzji, gdyż od tej chwili figurujemy w bazie i możemy być dla kogoś ratunkiem i jedyną szansą.

Szczegółowe informacje na ten temat będzie można uzyskać na miejscu lub na stronie dkms.pl. Akcja "Białaczka stop" będzie się odbywała w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Gdańskiej 5 w godzinach od 9.00 do 18.00.