Stacjonarne rowery stoją w różnych punktach miasta w ramach ogólnopolskiej kampanii „Tydzień Ruchu”. To pomysł urzędników miejskich. Najpierw zgłosili go do „Move Week”, później było głosowanie. Pabianicka akcja znalazła się w pierwszej piątce w województwie łódzkim. Od organizatorów kampanii dostaliśmy nagrody i gadżety promujące Tydzień Ruchu. W akcję zaangażowano „Strefę Ruchu”, która dała rowery.

- Chcieliśmy wymyślić coś oryginalnego i zachęcić do udziału pabianiczan – mówi Łukasz Stencel, inspektor do spraw sportu. - W ubiegłym roku w ramach Tygodnia Ruchu były organizowane turnieje, w których brali udział ci, którzy ogólnie udzielają się sportowo. Popedałować natomiast może każdy.

Nie ma konkretnej liczby kilometrów, jaką pabianiczanie mają przejechać. Rowery są do dyspozycji pabianiczan po dwie, trzy godziny dziennie. Wczoraj jeździli uczniowie SP 1. Kilometry nabijali też rodzice uczniów. Dziś od 12.00 do 15.00 można pedałować przed SP 3, a jutro przed SP 17.

- W kolejnych dniach będziemy przed centrum handlowym „Echo” i na rynkach – dodaje Stencel. - Mamy nadzieję, że pabianiczanie włączą się w akcję.

Rower stanie również przed Philipsem, gdzie pedałować będą pracownicy firmy.

Finał zaplanowano na niedzielę na Lewitynie.

- Tam dobijemy ostatnie kilometry – mówi Stencel. – Zobaczymy, jaki będzie wynik końcowy.