Wczoraj policja w całym kraju prowadziła akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci obserwowali zachowania kierowców i rowerzystów wobec pieszych.

Nasza „drogówka” pojawiła się między innymi na ul. Zamkowej. Akcja trwała przez cały dzień – od 6.00 do 22.00, a jej wyniki wcale nie są optymistyczne. Najwięcej kierowców zostało przyłapanych na… wyprzedzaniu na pasach lub omijaniu samochodów, które zatrzymały się przed przejściem. Takich wykroczeń odnotowano wczoraj 25. W najlepszym wypadku dla kierowców, kończyło się na mandatach karnych.

- Za wyprzedzanie na pasach jest 200 złotych mandatu i 10 punktów karnych, natomiast za omijanie na przejściu 500 zł i także 10 punktów karnych – wyjaśnia asp. Ilona Sidorko, oficer prasowy pabianickiej policji.

Do tego, podczas wczorajszej akcji odnotowano 8 przypadków łamania przepisów na chodnikach. Dotyczyły one jazdy rowerem po chodniku, parkowania samochodu za blisko przejścia lub nawet na nim oraz parkowania tak, że dla pieszych nie pozostawiono 1,5-metrowej szerokości chodnika.