Szkołę ponadgimnazjalną wybiera ok. 650 uczniów trzecich klas gimnazjalnych. Do wyboru mają licea ogólnokształcące, profilowane, technika i zawodówki. Listę kierunków szkoły ponadgimnazjalne musiały podać do 15 marca. To już się nie zmieni.

Od kilku lat nabór jest elektroniczny. Ruszył 1 kwietnia. Rok temu o tej porze było zalogowanych już ponad 200 gimnazjalistów, w tym roku jest ich dopiero 110.

- Wydaje mi się, że wolne dni z powodu świąt wielkanocnych spowodowały, że ten nabór jeszcze nie ruszył pełną parą. Największy ruch będzie z pewnością pod koniec kwietnia – twierdzi Gabriela Wenne-Błażyńska, członek zarządu powiatu pabianickiego.

Jak wygląda procedura naboru elektronicznego? Każdy gimnazjalista ma przygotowane konto. Dostał również pasek, na którym były hasła. Teraz musi się zalogować do systemu. Podstawowe dane uczniów są już wprowadzone.

Musi podać telefon i wybrać z bazy szkołę, profile oraz języki obce, których chciałby się uczyć.

- System elektroniczny wprowadziliśmy kilka lat temu i wygląda na to, że nie ma z nim większych problemów. W każdym gimnazjum jest administrator, który w razie problemów służy pomocą – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Elektroniczny nabór potrwa do końca kwietnia do godziny 13.00. Po zatwierdzeniu wyboru uczniowie nie mogą już nic zmienić w systemie. Kandydaci mogą wybrać maksymalnie trzy szkoły. Poszczególne kierunki ustalają według własnych preferencji.

- Uczeń zaznacza na pierwszym miejscu tę szkołę i kierunek, gdzie najbardziej chciałby się uczyć. Kolejno zaznacza te profile, które wybrałby, jeśli z jakiegoś powodu nie dostanie się na kierunek z pierwszej preferencji – tłumaczy Gabriela Wenne-Błażyńska.

Gimnazjaliści będą mieli jeszcze jedną szansę na zmianę wyboru zarówno szkoły, jak i profilu. Będą na to dwa dni: 22 i 23 czerwca do godz. 15.00

- Niewielu uczniów z tego korzysta – dodaje Wenne-Błażyńska.

3 lipca do 13.00 będą wywieszone listy wstępne. Ostateczna lista przyjętych do szkół pojawi się 7 lipca.