Program 500+ w Pabianicach, czyli...
 
Za pieniądze z zasiłków ciężko im się utrzymać. Wystarcza na czynsz, opłaty, jedzenie, pieluszki i kosmetyki dla małej. 
Na przyjemności, jak wyjścia do kina czy restauracji, dotąd sobie nie pozwalali. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu, bo na własne ich nie stać. Sam czynsz i opłaty to 1.000 zł. 
- To 500 zł będzie ratunkiem dla naszego domowego budżetu. Przeznaczymy je na życie. Produkty dla dzieci są bardzo drogie – mówi. - Jeśli się uda, to może będziemy odkładać 100-200 zł miesięcznie.
 
 
Pierwsze ofiary 500+
 
Luiza (30 lat) marzy przede wszystkim o tym, by przestać żyć od pierwszego do pierwszego. 
- Chciałabym w końcu przestać przeliczać, ile pieniędzy mam w portfelu i zastanawiać się, co mogę kupić w tym miesiącu, a co będzie musiało poczekać – mówi.
Luiza i Marcin mają dwóch synów. Adaś (2 lata) i Michałek (niecałe 4 lata). Ich domowy budżet ledwo się spina. Na koniec miesiąca nie zostaje nic, a czasem muszą pożyczyć od rodziców 100 czy 200 zł.
 
Kto o tym decyduje?
 
Pabianiczanka planuje napisać odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Na razie do SKO trafiły dwa odwołania z Pabianic.
- Z reguły odwołania dotyczą kwestii przekroczenia kryterium dochodowego – mówi Marek Woźniak, prezes SKO. - Drugim przypadkiem jest ustalenie ilości członków rodziny. Jest to kłopotliwe w przypadku, kiedy rodzice naprzemiennie sprawują opiekę nad dzieckiem.
 
Do końca ubiegłego tygodnia na konta rodziców trafiły już 4 miliony zł. Najwięcej, bo 3.500 zł miesięcznie dostanie rodzina z siedmiorgiem dzieci.  
 
Mogą sprawdzić, jak wydajesz 500+
 
Ustawodawca przewidział możliwość wsparcia rodzin z problemem alkoholowym pomocą materialną. U nas jednak na razie to rozwiązanie nie jest stosowane. Wszyscy dostają pieniądze.
- Asystenci takich rodzin są czujni – zapewnia Bożenna Bednarska, dyrektor MCPS. 
Pomoc społeczna może skontrolować, czy rodzice nie przepijają pieniędzy z programu lub nie marnotrawią ich w inny sposób. 
 
cały artykuł w papierowym wydaniu Życia Pabianic