W wyniku tej akcji Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej zabezpieczono urządzenia do produkcji papierosów, blisko 1,5 tony tytoniu bez akcyzy i 360.000 sztuk gotowych papierosów.

Fabryka działała na jednej z posesji na terenie Rzgowa. Podczas nalotu, w budynku zastano dwie kobiety i dwóch mężczyzn.

- Na widok kontrolujących sprawcy próbowali uciec, ale zostali zatrzymani po krótkim pościgu. Dwóch kolejnych mężczyzn, zawiązanych z nielegalnym procederem, zatrzymano w wyniku dalszych czynności - relacjonuje mł. asp. Beata Bińczyk, rzecznik prasowy KAS w Łodzi.

Przeszukania przeprowadzone na terenie innych posesji doprowadziły do wykrycia i zajęcia linii technologicznej do produkcji tytoniu do fajek wodnych, kolejnych maszyn do cięcia liści tytoniu oraz wiele innych przedmiotów wykorzystywanych w nielegalnej produkcji.

Pięć z zatrzymanych osób usłyszało w Prokuraturze Rejonowej w Pabianicach zarzuty.

Wszyscy to mieszkańcy województwa łódzkiego. Są wśród nich 2 kobiety w wieku 30 i 33 lat. Pozostali to mężczyźni w wieku od 36 do 55 lat.

- Zarzuty, które zostały im przedstawione na obecnym etapie, dotyczą stanu zastanego podczas prowadzonych czynności i obejmują wyprodukowanie i przechowywanie bez znaków akcyzy co najmniej 350.000 sztuk papierosów i spowodowania uszczupleń podatkowych w kwocie przekraczającej 300.000 złotych – wymienia Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi. - Biorąc jednakże pod uwagę ustalenia co do wielkości dziennej produkcji, która mogła wynosić nawet około 400.000 sztuk papierosów dziennie i czasu w którym funkcjonowała nielegalna fabryka, prawdopodobne jest, że zarzuty ulegną znacznemu poszerzeniu i dotyczyć mogą spowodowania uszczupleń podatkowych nawet w kwocie 20.000.000 złotych.

Wobec dwóch z podejrzanych prokurator zastosował tytułem środka zapobiegawczego policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwocie 20 tys. złotych.