Do domu wrócili ze świadectwami. Pierwszy egzamin napiszą 4 maja. Będzie to język polski. Przygotowania idą pełną parą.

- Najlepszy patent to dokładne czytanie streszczeń – mówi Dominika Śmiech z Zespołu Szkół nr 3. - Wyjęłam też stare zeszyty i je przeglądam.

- Uczę się razem z koleżanką. Spotykamy się i rozwiązujemy arkusze maturalne z poprzednich lat. Myślę, że to najlepsza metoda. Tylko ciekawe, która z nas wypadnie lepiej – dodaje Paulina Kolano z ZS 3.

Podczas zakończenia roku szkolnego we wszystkich szkołach najlepsi maturzyści dostali świadectwa z wyróżnieniem. Były też nagrody dla zasłużonych sportowców i działaczy społecznych. Nauczyciele w podziękowaniu za lata nauki dostali od maturzystów kwiaty. Były też przemówienia pełne ciepłych słów.

- Czas szybko biegnie. Dzisiejszy dzień jest z jednej strony dla was przyjemny, bo to koniec szkoły jako nauki. Z drugiej jednak strony na pewno będziecie pamiętać wiele wydarzeń, jakie miały tutaj miejsce – mówiła Hanna Grącka, dyrektor ZS 3.

Absolwenci szkół na koniec roku ślubowali dbać o dobre imię szkoły, którą skończyli.

Matury potrwają do 27 maja. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy. Znaczna większość pabianickich maturzystów będzie zdawać język angielski. Zdający maturę w nowej formie muszą obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Ci, którzy zdają tzw. „starą maturę”, nie mają obowiązku zdawania egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Dziś maturzyści odebrali jedynie świadectwo ukończenia szkoły. Aby otrzymać świadectwo maturalne, oprócz egzaminów pisemnych muszą zdać również dwa obowiązkowe egzaminy ustne: język polski i język obcy.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.