Dziś od samego rana policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja prowadzona jest na drogach całego kraju.

Podczas działań nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, np. przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie – przypominają policjanci. - Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Nieprawidłowe zachowania kierujących, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych, to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w szczególności na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną, przejeżdżanie przez przejście z nadmierną prędkością, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się  w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, nieprawidłowe cofanie.

Wypadki z udziałem pieszych powodują przede wszystkim kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w zdarzeniach, których byli oni sprawcami.

W 2018 roku na drogach powiatu pabianickiego zginął 72-letni pieszy.

Zobacz też:Tak minął 2018 rok na naszych drogach

29 grudnia doszło również do tragicznego w skutkach potrącenia pieszego. Na skutek odniesionych obrażeń, pieszy zmarł (pisaliśmy o tym TUTAJ).