6 grudnia był zwykłym dniem, który nazywał się mikołajki. 20 lat temu prawie nikt nie dostawał tego dnia prezentów. W niektórych domach dla dzieci były słodycze.

- Gdy byłam dzieckiem, czekałam na świętego Mikołaja, ale w święta. Moim dzieciom również nie dawałam z tej okazji prezentów. Teraz wszystko się zmieniło i dla wnuków już mam przygotowane drobne upominki – mówi AnnaWaszczykowska.

Z okazji mikołajek nie organizowano żadnych akcji ani imprez. Moda przyszła z Zachodu. W Pabianicach od sześciu lat na Starym Rynku odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Wtedy mieszkańcy mogą kupić prezenty i bawić się przy muzyce. Jest też święty Mikołaj, który rozdaje słodycze.

Caritas organizuje akcje już nie tylko przedświąteczne, ale też mikołajkowe. W przedszkolach zbierane są słodycze do paczek dla biednych dzieci w ramach akcji „Serce na gwiazdkę”. 6 grudnia przebrani za świętych Mikołajów wolontariusze zaniosą je do wyznaczonych rodzin. Jest też akcja „Tabliczka czekolady”. W kościołach, w zamian za udzielenie pomocy materialnej ubogim, dostaje się czekoladę z wizerunkiem świętego Mikołaja.

- Chcemy przypominać, kim był ten święty i co robił. Chodzi o to, żeby dzieci nie myślały o Mikołaju tylko jako o osobie rozdającej prezenty, ale przede wszystkim jako o człowieku, który pomagając innymi czynił dobro – tłumaczy TomaszKopytowski z Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

W wielu domach, jak na amerykańskich filmach, w nocy z 5 na 6 grudnia pojawią się czerwone skarpety. W nich rano domownicy znajdą prezenty.

- W tamtym roku mieliśmy z bratem samochodziki, a tata miał dezodorant. Myślę, że w tym roku też coś dostanę. Prawdziwy Mikołaj przychodzi jednak w święta. Zamówiłem u niego lalkę „Chudego” z bajki „Toy Story” - mówi 5-letni Dawid.

- Ja na pewno dostanę jakąś fajną grę – dodaje Kuba. 

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością, toteż brat matki Mikołaja, biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry, pozostał człowiekiem niezwykle skromnym, a wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.

Postać i legenda świętego Mikołaja, przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu, z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery, powstała prawdopodobnie w latach dwudziestych XX wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.

W Polsce kult Świętego Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów.