Wierni od rana gromadzą się w kościołach. Dziś msze we wszystkich pabianickich parafiach odbywają się częściej niż w zwykłe dni powszednie.

- Najwięcej wiernych jest tego dnia na mszach o osiemnastej. Ludzie przychodzą, gdy skończą pracę – mówią księża.

Środa popielcowa, przypadając w tym roku 10 lutego, w kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia.

Środa popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. Kapłan wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

- Teraz rozpoczną się przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. W okresie postu na pewno grupy działające w kościele świętego Mateusza będą organizowały wydarzenia pomagające w nawróceniu i umocnieniu wiary – mówi ks. Michał Misiak

W czwartek, 11 lutego o 19.00 w ramach spotkania Dobrego Pasterza odbędzie się koncert tradycyjnych pieśni pasyjnych: Witold Janiak - pianino i Adam Rymarz - baryton. W piątek w kościołach rozpoczną się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W kościele św. Mateusza 12 lutego po drodze krzyżowej (ok. 19.30) w auli św. Anny będzie pokazany film "Pielgrzym" - historia pątników, którzy szukając Boga przeszli już po świecie 20 tys. km.