Minister zdrowia Ewa Kopacz przyjechała w piątek do Dobieszkowa, by wziąć udział w II konferencji niepublicznych szpitali samorządowych. Według szefowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych Renaty Jażdż-Zaleskiej, w Polsce funkcjonuje obecnie ok. 80 takich placówek. W tej konferencji wzięli też udział: Zbigniew Dychto, Grzegorz Mackiewicz i Krzysztof Górny.

- Dowiedzieliśmy się, jak działają dziś szpitale, które są już spółkami. Pytaliśmy, jak ominąć niebezpieczne dla naszego szpitala i budżetu sytuacje - wyjaśnia Mackiewicz.

Minister mówiła w Dobieszkowie, że 17 lutego premier przedstawi tzw. plan B ratowania polskich szpitali. Po wecie prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech ustaw zdrowotnych, rząd zapowiadał, że uchwała w sprawie przyjęcia planu B, czyli "Ratujmy polskie szpitale", została podjęta jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Jak podaje PAP plan B będzie zawierał "niemalże wszystko to, co zostało zapisane w ustawie". Zapis dotyczący środków na przekształcenia szpitali znajdował się w zawetowanej ustawie wprowadzającej reformę służby zdrowia. Minister mówiła wtedy, że w 2009 r. samorządy, które będą przekształcały szpitale w spółki prawa handlowego, mogą otrzymać łącznie 2,7 mld zł z budżetu państwa. Te pieniądze trafią do szpitali, które będą miały przygotowane plany restrukturyzacyjne, zakładające przekształcenie w spółki prawa handlowego.

Minister przypomniała, że pomoc dla szpitali zapisana w budżecie państwa adresowana będzie nie do poszczególnych placówek, a do ich organów założycielskich, czyli samorządów.

Odpowiedziała też na krytykę niektórych osób, które twierdzą, że plan B nie "oddłuży szpitali". "Nikt w ministerstwie nie obiecywał, że w prosty sposób damy prezent nieudacznikom i oddłużymy szpitale" - mówiła. Ministerstwo namawiać będzie samorządy do skorzystania z tego planu. "Jeśli będzie on realizowany, to za kilka lat polski pacjent będzie dumny ze swojej służby zdrowia" - zapewniła.
Według niej najważniejsze jest zahamowanie kolejnej spirali zadłużenia szpitali. Przypomniała, że w 2008 roku do polskich szpitali trafiło o 8 mld zł więcej niż w 2007 roku.

Minister Kopacz zna problemy naszego szpitala: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/ratujemy-nierentowne-szpitale.html