Delegacja NSZZ „Solidarność” złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przed pamiątkową tablicą „Pamięci Pomordowanych za Wolność i Prawa Człowieka w PRL”, na ścianie kościoła pw. św. Mateusza.

15 grudnia (niedziela) o godz. 9.30 w kościele św. Maksymiliana Kolbego, ul. Jana Pawła II będzie uroczysta msza św. wraz ze złożeniem symbolicznej wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy przed pamiątkową tablicą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Serdecznie zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli do udziału we mszy - zachęca przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Pabianicach, Krzysztof Górny.

Historia tablicy, która wisi na bocznej ścianie kościoła:

Na pierwszym organizacyjnym spotkaniu w sprawie zamontowania na kościele tablicy byli m.in. Stanisław Świerczek (proboszcz parafii św. Mateusza) i Jan Kepler (kustosz z muzeum). To Kepler zaproponował, aby artysta plastyk Norbert Hans wykonał projekt tablicy „Pamięci Pomordowanych za Wolność i Prawa Człowieka w PRL”, upamiętniającej poległych i pomordowanych robotników w latach 1956–1982. Wykonali ją potajemnie ślusarze z „Żarówki” w fabrycznej ślusarni. Miała zawisnąć 11 listopada 1982 roku.

- Nie udało się, bo ubecy naciskali na księdza Świerczka. Potem przez 8 lat przechowywał ją u znajomych Jerzy Łuczak. Tak przetrwała przez cały stan wojenny – wyjaśnia Henryk Marczak, sekretarz ZR „Solidarność”.

Archiwalne zdjęcia Henryka Marczaka: