Fundusz Go Scale Capital ze Stanów Zjednoczonych zostaje właścicielem pabianickiego oddziału Philipsa. O tej transakcji mówi się w Pabianicach od grudnia, ale dopiero teraz jest to oficjalna wiadomość.
 
Go Scale jest finansowany przez dwa inne fundusze: amerykański Oak Investment Partners i powiązany z chińskim kapitałem GSR Ventures.
 
GO Skala Capital, fundusz inwestycyjny sponsorowany przez GSR Ventures i Oak Investment Partners ogłosił dziś, że nabędzie 80,1% udziałów LED Philips "Komponenty i oświetlenia samochodowego Philips". Transakcja wyceniana jest na około 3,3 mld dolarów. Zostanie zakończona w trzecim kwartale tego roku.
 
Nowa spółka nadal będzie działać pod nazwą Lumileds. Kierować będzie nią prezes Pierre-Yves Lesaicherre. Philips pozostanie nadal ważnym klientem Lumileds. Transakcja obejmuje przeniesienie szerokiego portfolio patentów (ponad 600) związanych z produkcją LED i oświetlenia samochodowego Philips do Lumileds.
 
Tymczasowym przewodniczącym Lumileds do zakończenia transakcji będzie Sonny Wu, współzałożyciel i dyrektor zarządzający GSR Ventures oraz przewodniczący GO Scale Capital.
 
Co to znaczy dla pabianickiej fabryki żarówek?
- To ogromna szansa, bo produkcje żarówek już są przenoszone bardziej na wschód Europy i do Chin, więc naszej fabryce groziła likwidacja - mówi nieoficjalnie osoba związana z Philipsem. - Ta transakcja to ogromna szansa na rozwijanie produkcji nowoczesnych opraw typu LED w naszym mieście.