Oprócz pełnowymiarowego basenu będzie tu także basen do nauki pływania, brodzik, a także dwie sauny, jacuzzi i 30-metrowa zjeżdżalnia. Obok stanie hala, w której będzie sztuczne lodowisko. Koszt budowy to około 17 milionów złotych. 3,6 mln zł pójdzie z kasy Starostwa. Resztę starosta Krzysztof Habura zamierza pozyskać z Ministerstwa Sportu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także z funduszy unijnych. Budowa ma się zacząć w przyszłym roku i potrwa do 2017.
Starosta Habura zastrzega, że to przypadek, iż pomysł budowy zrodził się w roku wyborczym.
– Jest po prostu możliwość pozyskania pieniędzy – wyjaśnia.
Pod koniec kwietnia tego roku Rada Powiatu Pabianickiego podjęła uchwałę o budowie pływalni. Dziś jest gotowa koncepcja i program funkcjonalny. Autorem projektu jest arch. Magdalena Kwarta z firmy Vitaro.
Starostwo zdecydowało się na budowę po konsultacjach z mieszkańcami miasta i powiatu, którzy twierdzili, że kryta pływalnia przy ul. Grota-Roweckiego jest niewystarczająca.
Dlaczego powiatowa pływalnia stanie akurat w Pabianicach?
– Bo to stolica powiatu – mówi Habura.
Będą z niej korzystać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach lekcji wychowania fizycznego, a także mieszkańcy miasta i powiatu.
Przy pływalni i lodowisku będzie parking na 50 samochodów, a także ścieżka edukacyjna. Tak Starostwo zamierza zagospodarować 1,2 ha terenu między ulicami Piotra Skargi, Kopernika i Kazimierza.
– To obszar pod ochroną konserwatora zabytków – dodaje Habura. – Mamy jego zgodę na budowę.
Projektanci podzielili wnętrze pływalni na kilka stref. Będzie więc basen pływacki o wymiarach 25 x 15,4 m o głębokości od 1,8 do 1,4 m, na którym wydzielono 6 torów do pływania. Jest też miejsce na trybuny dla widzów zawodów pływackich.
– Niecka basenu będzie wykonana ze stali szlachetnej, kwasoodpornej – dodaje Adam Krasiński, członek zarządu powiatu.
Obok powstanie mniejszy basen (6 x 12 m) do nauki pływania o głębokości 1,1 m oraz brodzik (0,6 m) z parasolem wodnym dla dzieci. Z innych atrakcji zapowiedziano: bicze wodne, dwa gejzery powietrzne, dwie okrągłe wanny do hydromasażu na 10 osób, dwie sauny (suchą i mokrą), 5 leżanek do odpoczynku i 30-metrową zjeżdżalnię.
– Na basenach będzie mogło jednocześnie przebywać około 175 osób – dodaje arch. Kwarta.
Zaprojektowano także przebieralnie, miejsca kasowe, toalety i kabiny z przewijakiem dla matki i dziecka. Będą także urządzenia umożliwiające niepełnosprawnym korzystanie zarówno z basenów (podnośnik przy basenie sportowym, pochylnia przy rekreacyjnym), jak i saun.
W ogrzewaniu basenów i wody projektanci zamierzają wykorzystać system pomp cieplnych już sprawdzony w hali przy ul. św. Jana. Przewidują także wykorzystanie ciepła produkowanego w zimie przez agregat wytwarzający lód. Prąd pozyskiwany będzie z ogniw (paneli) fotowoltaicznych, zbudowanych z wysokowydajnych ogniw.
Obok basenów pod dachem znajdzie się sztuczne lodowisko o wymiarach 40 na 20 metrów. Będzie czynne od listopada do marca, nawet przy temperaturze +10 st. C.
Kto będzie zarządzał tym obiektem?
– Tego jeszcze nie ustaliliśmy – wyjaśnia starosta Habura. – Być może przekażemy go szkole, podobnie jak halę sportową przy ul. św. Jana.