- Urządzamy taką imprezę, bo widzimy, że młodzież szuka możliwości rozwoju zawodowego – wyjaśnia Marek Gryglewski z Punktu Pośrednictwa Pracy. - Organizujemy ją razem z Młodzieżowym Centrum Kariery i Zespołem Szkół nr 2. Takiej imprezy jeszcze w Pabianicach nie było.

„Nauka rozwojem także zawodowym” jest zaplanowana na 18 marca (wtorek) w hali powiatowej przy ul. św. Jana 30/36. Rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 15.00. Może przyjść każdy. Wstęp nic nie kosztuje.

Tego dnia gościć będziemy Centrum Nauki Kopernik, które przywiezie 15 urządzeń, między innymi tablicę Galtona.

Teleskop ustawi na zewnątrz planetarium, które pokaże też zdjęcia kosmosu. Policjanci zademonstrują, jak bada się odciski palców. Przyjadą też roboty z Politechniki Łódzkiej. Biotechnologię pokaże Uniwersytet Łódzki. Swoją prezentację przedstawi też Zespół Szkół nr 2. 

- Celem imprezy jest popularyzacja i prezentacja osiągnięć naukowych oraz pobudzenie młodzieży do pogłębiania wiedzy, promocja nauki, techniki i sztuki – dodaje Gryglewski. 

Każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie naukowym dotyczącym historii wynalazków. Wśród odwiedzających, którzy wezmą udział w loterii, zostaną rozlosowane upominki. 

Co zobaczymy? Między innymi tablicę Galtona. Będzie demonstracja kilku prostych szyfrów (np. Cezara) i szyfrowanie przy pomocy tabliczki-maski. Zobaczymy trzy kulki staczające się po torach w kształcie równi pochyłej, hiperboli i cykloidy. Będzie eksponat obrazujący teorię zachowania momentu pędu i piłka plażowa unosząca się w strumieniu powietrza. Przyjedzie sylwetka ciała z ręczną pompką w miejscu serca. Będzie stanowisko próżniowe. Zobaczymy pompkę próżniową i półkule magdeburskie. Dowiemy się, jak działa kula plazmowa, która zawiera niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. A w środku kuli umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia. Przyszłych lekarzy zainteresuje ludzkie ciało – trójwymiarowa układanka. To model korpusu i głowy człowieka, wewnątrz którego umieszczone są ściśle dopasowane do siebie narządy w różnych kolorach. Kto lubi, ten sprawdzi swoją pamięć i szybkość reakcji oraz oszuka swój słuch.

Wśród pokazów przygotowanych przez Studenckie Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Łódzkiego będzie można zobaczyć jak zachowuje się ciecz magnetyczna i jak z ogórka można otrzymać prąd elektryczny.
- Ponadto zostanie zaprezentowany płonący znicz olimpijskiego - mówi Henryk Kucharski, dyrektor ZS nr 2. - Innym ciekawym elementem doświadczeń będzie wyciąganie nylonowej nitki z roztworu jak również zabawa cieczą nienewtonowską. Widzowie będą mieli możliwość samodzielnego wytworzenia bombek.
 
Pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych wykonanych przez uczniów oraz prezentację multimedialną można również wtedy obejrzeć w Zespole Szkół nr 2.: www.youtube.com/watch?v=YImLWwLw62Y

Patronat nad imprezą objął prezydent Zbigniew Dychto i starosta Krzysztof Habura.