- Jestem po pierwszych rozmowach z NFZ. Staramy się o kontrakt na leczenie stomatologiczne dla dwóch szkół – mówi lekarz stomatolog Zdzisław Orman, kierownik Przychodni Specjalistycznej w Pabianickim Centrum Medycznym. - Mam nadzieję, że nam się uda.
 
W październiku doktor Orman dowiedział się, że NFZ zachęca do tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach.
 
- Natychmiast się tym zainteresowaliśmy. Na początek musieliśmy urządzić gabinety stomatologiczne – przyznaje. - Prezydent dał nam pieniądze z Urzędu Miejskiego, a my jako PCM daliśmy pracowników.
 
Wyremontowane zostały dwa gabinety - jeden w Szkole Podstawowej nr 3, a drugi w Gimnazjum nr 3. Nowe są w nich nawet podłogi i oświetlenie. Trzeba było urządzić od podstaw dwa nowoczesne gabinety i ustawić w nich unity.
 
- Autoklawy i narzędzia daliśmy z PCM – dorzuca.
 
Doktor Orman chciałby dostać kontrakt na leczenie 1.000 uczniów z SP 3 i pół kontraktu na lecie 500 gimnazjalistów z Gim. 3.
 
- Do tych gabinetów będzie mogło przyjść każde dziecko uczące się w szkole podstawowej lub w gimnazjum. Ale musi przyjść z rodzicem lub opiekunem – wyjaśnia. - Będziemy tutaj przyjmować tylko te dzieci, których rodzice wyrażą pisemną zgodę. Takie są przepisy.
 
W SP 3 gabinet będzie czynny pięć dni w tygodniu, a w gimnazjum - trzy dni.
 
- Mam nadzieję, że dostaniemy ten kontrakt – dodaje Orman.