- Chciałam zamontować klimatyzację w mieszkaniu w bloku, ale nie wiem, czy mogę sobie na to pozwolić. Czy muszę informować o tym spółdzielnię? - pyta czytelniczka.

W regulaminie Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się punkt, który mówi, że „Montaż anten, urządzeń na balkonach/loggiach, elewacji budynku może odbywać się wyłącznie za pisemną zgodą Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej”. Chociaż nie ma tu ani słowa o klimatyzacji, to właśnie też jej dotyczy.

Co na to zarządca?

Odpowiada Sławomir Urbańczyk, pełnomocnik zarządu PSM do spraw kontaktu z mediami:

- Oczywiście wydajemy zgodę na montaż klimatyzacji, w granicach rozsądku. Należy wystąpić do nas z pismem w tej sprawie. W odpowiedzi określamy warunki, na jakich można tego montażu dokonać. Jeżeli ktoś posiada wnękę balkonową, to lepiej by w niej montował urządzenie. Trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo, żeby w czasie wichury nic nie oderwało się od elewacji. Najwięcej zgłoszeń dotyczących montażu klimatyzacji mamy w okresie letnim. Jednak pora roku nie ma znaczenia, kiedy lokator chce ją montować.

A jak sprawa wygląda w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej?

Odpowiada Magdalena Bryndziak, zastępca dyrektora do spraw zasobów lokalowych i obsługi mieszkańców:

- Lokatorzy coraz częściej zgłaszają się do nas z prośbą o zgodę na montaż klimatyzacji w budynkach w zasobach ZGM. Nie można jednak jej montować „na własną rękę”, bo jest to ingerencja w elewację. Trzeba wystąpić do nas z pismem. My wydajemy taką zgodę, ale wyznaczamy warunki techniczne, które należy spełnić.

A Wy, co sądzicie o montowaniu klimatyzacji w mieszkaniach?