- To zdecydowanie najważniejszy sakrament - przyjęcie do chrześcijańskiej rodziny – argumentował radny Piotr Chrabelski (Niezablokowani), który zgłosił pomysł.

Propozycja jest odpowiedzią na szybką decyzję Franciszka o kanonizacji Jana Pawła II i przyznanie Polsce organizacji Światowych Dni Młodzieży.

- Papież Franciszek nie oczekuje od nas, żebyśmy stawiali mu pomniki, czy nazywali ulice jego imieniem. Jest orędownikiem hasła: Kościół ubogi dla ubogich – mówi Chrabelski.

Stanowisko Rady Miejskiej w tej sprawie nie jest w żaden sposób obligatoryjne dla władz Kościoła. Jest jedynie wyrażeniem jej opinii na ten temat.

Dyskusja nad stanowiskiem była zacięta.

- Gdzie w ustawie o samorządzie gminnym jest napisane, że Rada Miejska może ingerować w wewnętrzne sprawy Kościoła? - dopytywał przewodniczący rady, Dariusz Wypych (PIS).

- A gdzie jest napisane, że możemy ingerować w sprawy wewnętrzne Węgier? Bo przypomnę, że za stanowiskiem w sprawie poparcia Viktora Orbana pan głosował, podobnie w sprawie telewizji Trwam – odbił piłeczkę Chrabelski.

Radny dodaje, że bezpłatne chrzty nie będą wiązały się z poniesieniem kosztów przez Kościół, gdyż sakrament jest udzielany przeważnie podczas niedzielnej mszy.

- Bardzo wiele jest niedomówień w temacie opłat za sakramenty. Ile to jest to przysłowiowe „co łaska”? - dodaje radny. - Ci, którzy uważają, że wypada w tej sytuacji wspomóc Kościół, mogą złożyć anonimową ofiarę w czasie mszy.

Choć temat wzbudził wiele kontrowersji, radni przyjęli to stanowisko.

„Za” głosowali: Piotr Chrabelski, Marek Dobros, Krzysztof Górny, Bogusław Oswald, Krzysztof Rąkowski, Andrzej Sauter, Renata Uznańska-Bartoszek, Jacek Wróblewski.

Przeciw byli: Małgorzata Grabarz, Piotr Roszak, Dariusz Wypych.

Pięciu radnych wstrzymało się od głosu: Monika Cieśla, Radosław Januszkiewicz, Rafał Latuszkiewicz, Aleksandra Stasiak, Grażyna Wójcik.

Teraz Chrabelski chce rozmawiać na ten temat z prałatem Ryszardem Olszewskim.

- Jestem przekonany, że pomysł mu się spodoba – zapewnia.