Będą o tym informować lekarze pediatrzy. Informacje o obowiązkowych szczepieniach na odrę, świnkę i różyczkę będą też wysyłane pocztą.

Po co nam ta szczepionka? Jak w komunikacie dotyczącym Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok podaje Główny Inspektor Sanitarny: „Wprowadza się dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce w 6. roku życia w celu zapewnienia ochrony dzieciom przed rozpoczęciem nauki. Przeniesienie dawki przypominającej szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce z 10. roku życia na 6. rok życia uzasadnia się sytuacją epidemiologiczną odry w Europie”.

Jak duża jest skala tego zjawiska? Na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 30 grudnia 2018 r. zarejestrowano 284 przypadki zachorowań na odrę – podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pabianicach. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Na szczęście, w Pabianicach i powiecie pabianickich (a nawet w całym województwie łódzkim) w ciągu ostatniego roku nie odnotowano zachorowania na odrę.

ZOBACZ TEŻ: Nie szczepisz? Uważaj! Odra atakuje.

W związku z nowelizacją kalendarza szczepień, od tego roku skojarzona szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) będzie podawana w 13. miesiącu życia i w 6. roku życia (a nie, jak dotychczas – 10. roku życia.

- U nas w tym roku będą doszczepiane dzieci z 2014 roku, czyli te, które w 2019 r. kończą 5 lat – komentuje pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach.

Ważna informacja dla rodziców sześciolatków: jeśli dziecko już skończyło 6 lat, to zostanie ono zaszczepione zgodnie z poprzednio obowiązującym kalendarzem szczepień, czyli w 10. roku życia.

Co jeszcze zmieniło się w kalendarzu szczepień na 2019 rok? Szczepionka przeciwko gruźlicy, którą do tej pory szczepione były dzieci w 1. dobie życia, może być im podana tuż przed wyjściem ze szpitala. To dobra zmiana zwłaszcza dla wcześniaków, które muszą dłużej pozostać w szpitalu po porodzie.

W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. te przeciwko rotawirusom, pneumokokom i meningokokom.