ad

Przy współpracy z Pabianickim Towarzystwem Cyklistów miasto złożyło wniosek do programu „Infrastruktura sportowa Plus”, który ogłosił zarząd województwa łódzkiego. Nowy obiekt spełniałby wytyczne do rozgrywania meczów II ligi przez piłkarki PTC. Ponadto, po budowie miejskiej hali sportowej, byłby kolejną inwestycją sportową na Piaskach.

- Piłka nożna, w szczególności kobiet, rozwija się bardzo prężnie. Tak, jak stadion Włókniarza dostał nowe oblicze, bieżnie, ławki dla zawodników rezerwowych, nową murawę i tablice wyników, tak chcielibyśmy odświeżyć i dostosować obiekt PTC do niezbędnych potrzeb – powiedział podczas środowej konferencji prezydent Grzegorz Mackiewicz,

Wnioskowana kwota dofinansowania sięga 300 tys. zł. Miasto dołoży do tej puli 75 tys. zł ze swojego budżetu. W zakres planowanych prac wejdą:

remont murawy (piaskowanie, głębokie spulchnienie podłoża i dosiew murawy, startowe nawożenie mineralne, oprysk, wałowanie płyty boiska)

zakup kompletnego systemu automatycznego nawadniania murawy (24 zraszacze rotacyjne na płycie i wokół)

dostawa i montaż wyposażenia, czyli piłkochwytów za bramkami, elektronicznej tablicy wyników sportowych i nagłośnienia (głośniki, mikrofony, mikser, odtwarzacz)

wymiana ogrodzenia (nowe panele ogrodzeniowe na dł. 445 mb)

montaż monitoringu na stadionie (kamery, rejestrator z bezprzewodowym systemem przesyłu i archiwizowaniem obrazu).

- Wiele z tych wymienionych rzeczy jest niezbędnych nie tylko dla naszych piłkarek. Z obiektu korzystają również sekcje motocyklowe i kolarska – dodał prezes PTC Dariusz Kopa. - Teren jest otwarty dla innych mieszkańców naszego miasta, szczególnie z Piasków. Myślę, że wybudowanie hali sportowej, czy poprawienie infrastruktury boiska głównego przyczyni się do stworzenia większego kompleksu przyszłości.

W projekcie nie uwzględniono budowy trybun dla kibiców. Dlaczego?

- To jest odrębny temat. W ramach tych 375.000 złotych ich wybudowanie jest nieosiągalne. Wymagają kompleksowego podejścia. To nie jest tak, jak na Włókniarzu, gdzie mamy betonowe podesty i można do nich od razu dokręcić siedziska – wytłumaczył prezydent.

Dodał również, że na wiosnę miejskie służby porządkowe wejdą na teren PTC, by w miarę możliwości go oczyścić.

- Obiekt jest bardzo duży i mamy pełną świadomość, że sam klub nie jest w stanie poradzić sobie z utrzymaniem porządku na nim. Apelujemy więc do mieszkańców, by postarali się tę pracę uszanować. Chcielibyśmy, żeby teren jak najdłużej był czysty oraz by nie powtarzały się akty wandalizmu, takie jak na nowych ławkach rezerwowych. Chcemy jak najszybciej zmodernizować obiekt, kawałek po kawałku przywracać go do dawnej świetności, ale bez wsparcia mieszkańców i uszanowania naszej pracy na pewno się to nie uda. Robimy to dla was, byście mogli w dobrych warunkach trenować czy dopingować naszych sportowców.

Dopełnieniem modernizacji obiektu mogłyby być baseny zewnętrzne, tak wyczekiwane przez pabianiczan. Niestety, miasto nie dostało dofinansowania na ich budowę z rządowego programu Polski Ład.

- Mam nadzieję, że uda się powrócić do tego tematu i zdobyć stosowne środki finansowe – dodał Grzegorz Mackiewicz.