Jeden wspólny projekt przebudowy tramwaju wartości 500-600 milionów złotych dla kilku gmin i miast w Łódzkiem.

- To jest realne. Może się udać. Ten projekt nosi nazwę Łódzki Tramwaj Metropolitalny – mówi Marcin Chmielewski z Urzędu Miejskiego. - W naszym przypadku, czyli dotyczy to Pabianic i Ksawerowa, chodzi o prawie 9 kilometrów linii do modernizacji oraz o nowe, ciche, szybkie i klimatyzowane tramwaje.
 
Ile to będzie kosztowało? W sumie 44 kilometry przebudowanych linii i zakup 30 nowoczesnych tramwajów wyceniany jest na 500-600 milionów zł. To cały projekt, w którym oprócz Pabianic i Ksawerowa są: Konstantynów, Lutomiersk, Zgierz, gmina Zgierz, Ozorków, gmina Ozorków i Łódź.
 
- Nasza inwestycja dla „41” to około 140 milionów złotych, z czego 85 proc. powinniśmy dostać z Unii Europejskiej. Czyli wkład własny dla Pabianic to w przybliżeniu 15 milionów złotych – wylicza Andrzej Różański, inżynier miasta. - To nie jest projekt na dziś. Dopiero w 2017 roku możemy jako miasto inwestować, gdy skończymy spłacać poszpitalne długi. Wtedy powinna zacząć się inwestycja.
 
Chcemy kupić 5 tramwajów - każdy zabierze 170 pasażerów (ten przegubowy tramwaj ma 33 metry długości).
 
Czy takim cackiem pojedziemy przez miasto i do Łodzi: www.youtube.com/watch?v=hKRp0aaZZ3g&list=UUQaJOZ44gRiEbfzLfoB76xw
 
 
 
 
O tym, jak staramy się od wielu miesięcy, by zdobyć pieniądze na taki tramwaj i jak zmienią się Pabianice, jeśli się uda, przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic już we wtorek