W związku z alarmującym stanem jakości powietrza w Pabianicach i wycofaniem dotacji dla samorządów w ramach programu „Kawka”, prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpi z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i senatora Macieja Łuczaka, żeby rząd wziął pod uwagę pilną potrzebę, jaką jest większe współfinansowanie inwestycji ograniczających niską emisję.

- Równolegle miasto szuka możliwości dofinansowania wymiany starych, dymiących pieców węglowych, które emitują ogromne ilości trujących substancji, na nowoczesne piece, spełniające unijne standardy oraz na ekologiczne źródła ogrzewania – informuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Szansą dla pabianiczan na skorzystanie z dopłat na wymianę pieców opalanych węglem był program „Kawka”. 30 listopada 2015 roku Urząd Miejski – za pośrednictwem WFOŚiGW w Łodzi - złożył wniosek o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Urząd Miejski złożył wniosek na łączną kwotę  5,9 mln zł, z czego 3,4 mln to kwota dotacji. Chęć udziału w programie zgłosiło 230 prywatnych właścicieli nieruchomości, firmy oraz wspólnoty mieszkaniowe. Najbardziej popularna była zmiana ogrzewania na gazowe albo na kotły c.o., które spełniają normy ekologiczne i wymogi 5. klasy emisji. „Kawka” oferowała dofinansowanie do 65 proc. poniesionych kosztów związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, m.in. koszty przygotowania niezbędnych projektów i dokumentacji, zakupu i montażu nowych urządzeń do produkcji oraz demontażu starych. Niestety, 19 sierpnia 2016 r. UM otrzymał informację, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostatecznie odstąpił od realizacji programu.

A co z dronem? Straż Miejska prowadzi aktualnie rozmowy z dwiema firmami, które oferują dron ze stacją pomiarową, co pozwoli na bieżąco monitorować miasto i skutecznie „wyłapać” tych, którzy spalają śmieci w domowych piecach. Urządzenie wykorzystałby do kontroli Ekopatrol Straży Miejskiej -  może od razu interweniować w miejscu, gdzie podejrzewa spalanie śmieci, jechać w miejsce wskazane przez mieszkańców albo prewencyjnie zbadać skład powietrza.

O zanieczyszczeniu powietrza w Pabianicach piszemy tutaj: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/uwaga-trujace-powietrze.html