W Urzędzie Stanu Cywilnego Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic, Adam Topolski- wójt gminy Ksawerów podpisali umowę z Rafałem Sącińskim i Pawłem Kudelskim działającymi w imieniu, konsorcjum składającego się z Progreg InfraCity Łodź, MPK Łódź i "Włodan" sp. z Porszewic.

Podpisanie umowy było ważnym wydarzeniem na skalę województwa. Do Pabianic przyjechali Grzegorz Schreiber - marszałek województwa łódzkiego, Hanna Zdanowska -prezydent Łodzi, senator Maciej Łuczak, poseł Krzysztof Ciebiada, starosta Krzysztof Habura. Byli radni miejscy, powiatowi i gminny Ksawerów.

– To wyjątkowe wydarzenie - mówił prezydent Mackiewicz.– To największa finansowa inwestycja w dotychczasowej historii miasta.

Umowę podpisano po 15 miesiącach od otwarcia ofert na wykonawcę. Trwało to tak długo, bo wykonawca zbierał niezbędne dokumenty, m.in. w tym polisy bankowe.

Przebudowa linii tramwajowej będzie kosztować 173.772.114 zł. W tym 99.714.225 zł to dofinansowanie z UE i budżetu państwa.

– Mam sentyment do tej inwestycji – przyznał marszałek województwa Grzegorz Schreiber. – W pierwszych dniach mojego urzędowania pojawił się problem jej finansowania. Udało się przekazać dodatkowe 11 mln zł na ten cel.

Konsorcjum ma zrealizować pabianicki "projekt tramwajowy" w systemie zaprojektuj i wybuduj. Od dziś - tj. dnia podpisania umowy ma trzy tygodnie na przedstawienie harmonogramu robót i czas do 30 września 2021 roku na realizację projektu.

– Odpowiedzialnym za realizację projektu ze strony miasta jest wiceprezydent Marek Gryglewski – ujawnił prezydent Mackiewicz.

Jak się dowiedzieliśmy już otwarto oferty na inżyniera projektu. Kto to taki? To on nie tylko układa harmonogram i czuwa nad jego realizacją. Jest także kontrolerem i negocjatorem. Prowadzi rozmowy z inwestorami, podwykonawcami i przedstawicielami instytucji państwowych.