Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Zakupy zrobimy w aż trzy niedziele. Sklepy i galerie handlowe będą czynne 15 grudnia (dzisiaj), 22 grudnia i 29 grudnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku. W tym roku handel dozwolony jest tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Niecodzienna sytuacja, czyli aż trzy niedziele handlowe, wynika z przepisów. Zgodnie z nimi lista niedziel handlowych w grudniu została zwiększona z powodu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

- Na pewno rozładuje to przynajmniej częściowo, tłumy robiące przedświąteczne zakupy. Kupujący podzielą się na tych, co wybiorą się do sklepu w sobotę i na tych, którzy skorzystają z handlowych niedziel – mówią klienci jednego z pabianickich supermarketów.

Przedświąteczne niedziele, często nazywamy „brudnymi”. Są to dni, w których przygotowujemy się do świąt robiąc zakupy i porządki.

Od 2020 roku zakaz handlu będzie zaostrzony. Zakupy w ostatnią niedzielę zrobimy jedynie w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Niedziele handlowe będą również przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Będzie ich razem siedem.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1.000 zł do 100.000 zł.