- Lepiej już nie będzie – przewiduje Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach. - Zaczyna się sezon grypowy, więc choroby będą rozprzestrzeniać się szybciej.

Dwie osoby zakażone mieszkają w Ksawerowie. To kobieta i mężczyzna w wieku 41 lat. Z tego powodu zamknięto Gminny Dom Kultury w Ksawerowie. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Dwie kolejne osoby to pabianiczanie: 42-letni mężczyzna i 58-letnia kobieta. Jedna osoba jest z Lutomierska. To 34-letni mężczyzna.

- Dwie osoby nie wiedzą w jaki sposób doszło do zakażenia. Trzy osoby są z kontaktu w pracy. Na kwarantannie przebywają też dzieci z niektórych szkół, ale nie ma wśród nich jak dotąd zakażenia. Dzieci są obejmowane kwarantanną, ponieważ Covid-19 wykryto u ich rodziców – dodaje Małgorzata Sumińska.

17 osób jest objętych izolacją, a 1 chory przebywa w szpitalu.

- Gdy mamy objawy grypodobne, czy przeziębieniowe nie idźmy do pracy, tylko zadzwońmy do lekarza pierwszego kontaktu i idźmy na zwolnienie. Zakażenie w zakładzie poszło od tej osoby, która przez tydzień chodziła z objawami choroby – apeluje sanepid. - Podobnie wygląda sytuacja z dziećmi. Nie puszczajmy ich do szkoły, gdy nie są zdrowe.

Na razie żadnej z pabianickich szkół nie grozi zamknięcie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wszystko zmienia się z dnia na dzień.