Według policji fotoradar nie jest potrzebny na: Grota-Roweckiego przy Szkole Podstawowej nr 3 i na 20 Stycznia przy Lasku Miejskim, przy kościele Miłosierdzia Bożego oraz przy Gimnazjum nr 3. Nie musi stać na ulicach: Rypułtowickiej, Piłsudskiego, Konstantynowskiej, Myśliwskiej, Granicznej i Wspólnej.

- Nie mamy zgody na ustawianie fotoradaru w tych miejscach. Taką zgodę wydaje komendant policji - informuje Andrzej Wojkowski, komendant Straży Miejskiej.

Komendant nie kryje zdziwienia, dlaczego wyganiany jest z 20 Stycznia, gdzie jest szkoła, kościół i setki spacerowiczów przy Lasku Miejskim. W 2012 roku fotoradar stał tutaj 110 razy. Zarejestrował 35.267 samochodów przejeżdżających - w tym 18.707 przekroczyło dozwoloną prędkość.

- Ustawiamy fotoradar o 20 km więcej niż obowiązuje ograniczenie, a mimo to i tak wystawiliśmy 556 mandatów i 118 spraw skierowaliśmy do sądu – wylicza Wojkowski. - To tylko dowodzi tego, że na 20 Stycznia kierowcy jeżdżą za szybko.

Wciąż fotoradar może być ustawiany na ul. Partyzanckiej (między Konstantynowską a Piłsudskiego). Tutaj jest prosta droga, nie ma przejść dla pieszych, a chodnik od jezdni oddziela szeroki pas zieleni. Był jeden śmiertelny wypadek – chłopak wsiadł na motor kolegi i jadąc bez kasku, roztrzaskał się na przydrożnym drzewie. Dlatego polują tutaj na nas do dziś?

- To nie jest niebezpieczne miejsce, ale ostatnio fotoradar złapał tutaj kierowcę, który jechał 122 km na godzinę, przy ograniczeniu w tym miejscu do 50 – wyjaśnia komendant.

Teraz Straż Miejska ma łapać kierowców też na Jutrzkowickiej, Karniszewickiej, Starym Rynku, Kilińskiego i Orlej. Ale tutaj nie ma znaków informujących o fotoradarze.

- Dlatego nie stoimy tutaj. Nie możemy łamać przepisów. Będą znaki, staniemy – obiecuje.

Wciąż robią zdjęcia na Moniuszki, Łaskiej, Warszawskiej, Partyzanckiej. 

 

Co na to policja?

Odpowiada podkomisarz Joanna Szczęsna, oficer prasowy:

- Miejsca wskazywane co roku przez policję jako niebezpieczne nie będą przecież miejscami niebezpiecznymi w nieskończoność, choćby z takiego powodu, że praca funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Pabianicach odnosi pożądany skutek, tj. następuje zmniejszenie zdarzeń drogowych z przyczyny nadmiernej prędkości. Dlatego też w tym roku kalendarzowym takie ulice jak: 20 Stycznia, Gawrońska, Lutomierska nie zostały wytypowane w tegorocznym wykazie, ponieważ w 2012 roku na ul. Gawrońskiej i Lutomierskiej nie odnotowano żadnego zdarzenia drogowego. A na ul. 20 Stycznia była tylko jedna kolizja drogowa z przyczyn niedostosowania prędkości. Nadal pozostały ulice: Zamkowa, Łaska, Partyzancka, Warszawska, Kilińskiego, Orla, Moniuszki i Karniszewicka oraz doszły nowe miejsca, na których winna stać Straż Miejska po uprzednim oznakowaniu przez Zarząd Dróg i Zieleni w Pabianicach. Są to ulice: Jutrzkowicka, Stary Rynek, bowiem tam na podstawie analizy odnotowano większą ilość zdarzeń drogowych.
W dalszym ciągu SM nie stoi z fotoradarem na ulicach: Jutrzkowickiej, Karniszewickiej, Starym Rynku, Kilińskiego i Orlej. Powodem takiej sytuacji jest brak oznakowania przez Zarząd Dróg i Zieleni Miejskiej.