Zacznie się tradycyjnie, czyli w kościele św. Mateusza o godz. 9.30. Tutaj we mszy świętej wezmą udział władze miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich i poczty sztandarowe. Po mszy zgromadzeni przejdą przed pomnik Legionisty, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości i złożenie kwiatów. W tym roku będziemy świętować 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

O godz. 13.00 w parku Słowackiego rozpocznie się Bieg Konstytucji 3 maja.

Po raz pierwszy częścią obchodów będzie rodzinny Piknik Patriotyczny na Bulwarach. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 18.00.

Zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpi młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury.

– Jak sama nazwa mówi, będzie to piknik, więc wokół sceny będą rozłożone koce i rozstawione grille z darmowym poczęstunkiem – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przygotowuje stoisko z kotylionami. Towarzystwo Przyjaciół Pabianic i Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic będą zbierać stare zdjęcia pabianiczan z obchodów 3 Maja. Przy wsparciu pabianiczan najdłuższą flagę w Polsce spróbuje namalować Adam Wirski ("Kruk"). Podczas pikniku grę terenową przeprowadzą harcerze z pabianickiego hufca.

– Będzie to gra fabularna, gdzie uczestnicy gry muszą wcielić się w rolę detektywów i rozwiązać zagadkę. Zorganizujemy ja na terenie parku Słowackiego – mówi Maciej Tomaszewski, komendant hufca ZHP Pabianice.

Zmiana formy obchodów święta 3 Maja to wspólna inicjatywa przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Rąkowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Floriana Wlaźlaka.