Lodówki społeczne znajdziemy w dwóch miejscach w Pabianicach. 

Przy ul. Jana Pawła II 46, na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbe. Udostępniło ją stowarzyszenie „Chleba Naszego”. Przy ul. Moniuszki 19 stoi chłodnia stowarzyszenia Teen Challenge. Lodówki czynne są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem. Może być w niej umieszczany wyłącznie prowiant zdatny do spożycia i w dacie przydatności do spożycia, czyli taki, który sami byśmy skonsumowali. Może to być żywność świeża, z wyłączeniem mięsa i jaj, produkty suche (mąka, cukier, kasze, ryż, makarony, ciastka), konserwy, żywność w słoikach i opakowaniach próżniowych, owoce, warzywa, zapakowane pieczywo i inne wyroby cukiernicze. Można zostawić też wyroby i przetwory własne pod warunkiem, że zostały starannie i szczelnie opakowane, z naklejonym opisem zawartości oraz datą przygotowania. Produkty o charakterystycznym zapachu powinny być umieszczane w szczelnych pojemnikach.

Nie zostawiamy produktów przeterminowanych, noszących ślady zepsucia, napoczęte, wyroby alkoholowe czy substancje odurzające, produkty wymagające zamrożenia lub bardzo głębokiego chłodzenia, produkty, które miały kontakt z odpadami czy produkty rozmrożone.

Pamiętajmy, że lodówka społeczna to miejsce, gdzie składowana jest żywność. Ważne, by było utrzymywane w czystości. Nie wolno wkładać do niej produktów innych niż rtykuły spożywcze.