Adam Niedzielski, minister zdrowia ogłosił haromonogram odmrażania gospodarki. Objęto nim wszystkie gałęzie gospodarki. Obostrzenia będą znoszone sukcesywnie od 1 maja do 29 maja. Zmiany będą wprowadzone w całym kraju, bez regionalizacji. Na początek otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne również w pozostałych pięciu województwach. Zwiększono limit osób uprawiających sport na świeżym powietrzu do 50 osób oraz otwarte zostaną baseny i obiekty sportowe przy zachowaniu reżimu sanitarnego i 50 procent obłożenia.

4 maja otworzy się kultura, czyli galerie sztuki i muzea. Będziemy mogli pójść do galerii handlowej i zrobimy zakupy w sklepie budowlanym. Zwiększono również limit osób przebywających w kościołach do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Do szkół wrócą uczniowie klas 1-3.

Od 8 maja otwarte zostaną hotele. Dostępnych ma być 50 procent miejsc.

W kolejnym tygodniu, czyli 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Ruszą ogródki restauracyjne. Owtarte zostaną kina i teatry plenerowe, a także będzie możliwość organizowania imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu.

Wtedy też do szkół wrócą uczniowie klas 4-8 i szkół średnich. Nauka ma się odbywać w systemie hybrydowym.

Na imprezach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogła być publiczność.

Od 29 maja otwarte zostaną restauracje. Będzie można organizować wesela i komunie na 50 osób. Otwarte zostaną kina i teatry. Ruszą kluby fitness i solaria.

Wtedy też wróci nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów.