9.30 - Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie przed pomnikiem Niepodległości. O 9.15 jest zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji przed kościołem św. Mateusza. 15 minut później rozpocznie się msza w intencji ojczyzny, zamówiona przez władze samorządowe. Przed pomnikiem będą przemawiać: Krzysztof Habura, starosta powiatowy i Andrzej Żeligowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Będzie też apel pamięci i złożenie kwiatów.

11.11 - W czasie oficjalnych uroczystości wystartuje IV Bieg Niepodległości. Inicjatywa wpisuje się w tym roku w ogólnopolski projekt „100 miast na 100-lecie niepodległości”.

- W tym roku skoncentrujemy się na wydarzeniach z lat 1914-1918 i na trasie będziemy zatrzymywać się w miejscach związanych z historią tego okresu – tłumaczy Robert Lewera, organizator biegu.

Trasa będzie liczyła 11 kilometrów. Fakty historyczne opowiadać będą pasjonaci historii miasta z Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic.

Zapisało się 109 osób. Dostaną pakiety, w których będą koszulki i medale. Wziąć udział w biegu może każdy. Drobne upominki przewidziano również dla tych, którzy nie zgłosili się wcześniej.

- Chcielibyśmy, aby było biało–czerwono, dlatego wszystkich uczestników biegu zachęcamy do założenia strojów w tych kolorach – dodaje Lewera.

Tradycyjnie można będzie biec, iść z kijami nordic walking lub jechać na rowerze.

Po biegu w auli św. Anny przy kościele św. Mateusza odbędzie się „Legionowe karaoke”. Będzie można pośpiewać pieśni patriotyczne. Tekst będzie wyświetlany na rzutniku.

11.30 - Program artystyczny zaprezentowany w Muzeum Miasta Pabianic. Obejrzymy poemat symfoniczny Feliksa Nowowiejskiego pod tytułem „Śmierć Ellenai” w wykonaniu Młodzieżowego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach pod kierunkiem Rafała Rydygera. Na klarnecie solo zagra Martyna Socha. „Pieśni patriotyczne i żołnierskie” wykona chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod kierunkiem Joanny Kruszyńskiej. Po koncercie będzie można oglądać wystawę historyczną „Wyspa wolności”.

12.00 - 18.00 - Jarmark Niepodległości na Starym Rynku. Będą występy na scenie. Jako gwiazda pojawi się grupa Ostanie Kuszenie Małgorzaty.

13.00 - harcerze organizują grę patriotyczną, która odbędzie się na terenie miasta. Potrwa do 17.00. Aby wziąć w niej udział, trzeba chwilę wcześniej zarejestrować 5-osobowy patrol. Początek i koniec na Starym Rynku.

- To jest promocja radosnego patriotyzmu, czyli pozytywnego świętowania rocznic państwowych – tłumaczy hm Piotr Muszyński, organizator gry.

Będą 4 godziny na zrealizowanie punktów kontrolnych.

17.00 – Przyjedzie do nas Agnieszka Holland. Wybitna reżyserka spotka się z mieszkańcami Pabianic w Hotelu Fabryka Wełny. Wstęp wolny.

18.00 - Niepodległościowy pokaz sztucznych ogni na Starym Rynku.