Do Watykanu dotarły dokumenty i materiały mocno obciążające byłego proboszcza z Woli Zaradzyńskiej – oskarżonego przez prokuratora o krzywdzenie dzieci (seksualne wykorzystywanie ministrantów). 52-letni ks. Grzegorz A., którego proces karny toczy się przed Sądem Rejonowym w Łodzi, będzie odpowiadał także przed „sądem papieskim”. Sprawa ta „jest jeszcze w trakcie rozpatrywania przez Stolicę Apostolską” – poinformowała Archidiecezja Łódzka. Z ustaleniami i decyzjami watykańskich „śledczych” regularnie zapoznaje się papież Franciszek.

Dwa artykuły o krzywdzeniu dzieci przez księdza Grzegorza, jakie ukazały się w poprzednich wydaniach naszej gazety, redakcjaŻycia Pabianicprzesłała Fundacji „Nie lękajcie się”. Fundacja ta tworzy „mapę pedofilii w polskim Kościele” i wspiera ofiary księży zboczeńców. Przekazaliśmy jej także dokumenty, jakie udało się zgromadzić dziennikarzom „Życia Pabianic”, gdy trwało śledztwo prokuratury i utajniony proces sądowy ks. Grzegorza.

Oskarżony z artykułów 199 i 200 kodeksu karnego ksiądz Grzegorz A. ma wyznaczoną w tym tygodniu kolejną (dziewiątą) rozprawę sądową przy „drzwiach zamkniętych” (bez publiczności). Prokuratura potwierdziła nam, że księdzu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Pisaliśmy o tym TUTAJ

Stanowczy arcybiskup Ryś

Metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś, który wnikliwie zapoznał się z ciężkimi oskarżeniami wobec byłego proboszcza z Woli Zaradzyńskiej, potraktował tę sprawę bardzo poważnie. W czwartek podczas nabożeństwa pokutnego w archikatedrze, na które zaprosił wszystkich księży z diecezji, abp Ryś ujawnił skalę nadużyć seksualnych w Archidiecezji Łódzkiej. Według księdza metropolity, od stycznia 1990 roku do końca czerwca zeszłego roku do władz kościelnych zgłosiło się 10 ofiar molestowania seksualnego. Połowa z nich to dzieci, które nie ukończyły 15. roku życia. Reszta to młodzi ludzie w wieku 15-18 lat. Ponadto 4 osoby padły ofiarami molestowania przez duchownych, gdy miały niewiele ponad 18 lat.

„To o dziesięć ofiar za dużo” – zauważył arcybiskup, dodając, że wszystkie takie zdarzenia powodują odwracanie się ludzi od Kościoła.

Abp Grzegorz Ryś zapewnił, że wszystkie ujawnione przypadki seksualnego wykorzystywania młodych ludzi przez księży z parafii należących do Archidiecezji Łódzkiej zostały skierowane do Watykanu. Jakie są tego skutki? 

Sprawa byłego proboszcza z Woli Zaradzyńskiej – czytaj TUTAJ

A w parafii wrze

Tymczasem w zaradzyńskiej parafii topnieje grupa zażartych zwolenników oskarżonego księdza Grzegorza A., ślepo wierzących w niewinność byłego proboszcza. Zwycięża zdrowy rozsądek. Przed kilkoma dniami delegaci zwolenników b. proboszcza pojechali do łódzkiej kurii, by poskarżyć się na naszą gazetę – „Życie Pabianic”.  Co wskórali? 

Więcej – w papierowym "Życiu Pabianic", które ukaże się we wtorek rano. Można też przeczytać cały artykuł w wersji elektronicznej naszej gazety (PDF) - TUTAJ