To już szósta edycja Europejskiej Nocy Muzeów z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

W swojej siedzibie przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 Oddział IPN w Łodzi prezentuje w tym roku jedną ze swoich pierwszych wystaw, zatytułowaną „Obraz wroga w propagandzie PRL”. Wystawa ukazuje główne kierunki walki propagandowej, jaką władze komunistyczne prowadziły w latach 1945–1989. Prezentowane plakaty, broszury propagandowe i rysunki satyryczne stanowią przykłady manipulacji i fałszu stosowanego przez komunistów w celu dezinformacji społeczeństwa i zdyskredytowania przeciwników politycznych. Przy tej okazji będzie można obejrzeć wystawę odbiorników radiowych. Radio było ważnym orężem walki propagandowej, wykorzystywanym przez władze PRL, ale było również głosem wolnego świata w polskich domach. Radia Wolna Europa czy Głosu Ameryki słuchały tysiące Polaków spragnionych wiarygodnych wiadomości o Polsce i świecie. Odwiedzający IPN będą mogli wziąć udział w quizie historycznym i zdobyć nagrody, a także zakupić publikację.

Miłośnicy gier planszowych będą mieli możliwość wziąć udział w rozgrywkach w najnowszą grę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej „ZnajZnak Monte Cassino”.

Pion archiwalny łódzkiego Oddziału IPN po raz drugi zaprezentuje stałą wystawę „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. Jak co roku będziemy mieli przyjemność zaprosić gości do zwiedzania archiwum historycznego IPN oraz zademonstrować techniki konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Tradycyjnie uruchomimy również punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów odbędzie się 17/18 maja 2014 r. w godzinach 18.00 – 1.00.

adres: Łódź, ul. Elizy Orzeszkowej 31/35

Więcej informacji:

- na stronie http://lodz.ipn.gov.pl/

- na stronie http://www.turystyczna.lodz.pl
- na profilu FB https://www.facebook.com/Noc.Muzeow.w.Lodzi