Znowu zmiany w telefonowaniu. Tym razem jest to ułatwienie. Aby uzyskać połączenie, wystarczy wybrać numer kierunkowy, pomijając cyfrę „0” na początku. Od tej pory, chcąc na przykład wykręcić numer do Urzędu Miejskiego w Pabianicach, wystarczy wystukać 42 226 46 00.
Zmiany będą wprowadzane stopniowo od 30 września 2009 do 15 maja przyszłego roku. Co to oznacza? Do maja można wybierać numery na dwa sposoby: „po staremu” (z zerem na początku) i „po nowemu” (bez zera). Zależy to od tego, do jakiej sieci telefonii należymy.
Może być tak, że gdy centrala obsługująca abonenta będzie pracowała już na nowych zasadach, wybierając "0" usłyszymy komunikat o wprowadzonej zmianie. Następnie telefoniczny automat rozłączy nas. Wtedy trzeba ponownie wybrać żądany numer, zgodnie z nowym schematem – czyli bez zera na początku.
W każdej spośród popularnych sieci telefonii w Pabianicach sprawa ta wygląda nieco inaczej.
NETIA: – Od 1 października nasi klienci muszą wybierać numer bez zera. Jeśli wystukają zero, połączenie nie zostanie zrealizowane – wyjaśniają w dziale obsługi klienta Netii. – Informacje o tym nasi klienci dostali w ostatnich fakturach.
TP SA: – U nas do 15 maja 2010 roku można dzwonić na dwa sposoby: z zerem i bez zera – wyjaśniają w Telekomunikacji Polskiej SA.
UPC: – Jeśli omyłkowo wykręcimy zero na początku, usłyszymy komunikat o nowym sposobie wybierania numerów. Połączenie zostanie wtedy przerwane. I trzeba będzie ponownie wybrać numer – mówi Patrycja Gołos, dyrektorka działu komunikacji w UPC.