Co roku na urologię w PCM przejmowanych jest ponad 1300 pacjentów, wykonywanych jest ponad 2000 zabiegów i 1500 badań usg.

- Bardzo dziękujemy fundacji za taki zakup – mówi Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. - To nowoczesny sprzęt, taki z górnej półki jeżeli chodzi o urologię. Watr jest  ponad 460.000 zł . Dzięki niemu wzrośnie jakość świadczonych u nas usług medycznych. A pacjent jest dla nas najważniejszy.

Fundacja „Zdrowie dla Mieszkańców Pabianic” powstała w 1990 roku.

- To jedna z najstarszych fundacji działająca na rzecz służby zdrowia – mówi jej założyciel doktor Krzyżanowski. - Przez fundację zakupiliśmy sprzętu w sumie za ponad 20 mln zł.

Korzyścią z zabiegu wykonanego takim laserem jest przede wszystkim uniknięcie otwartej operacji.

- A tekie w przypadku tej choroby są bardzo często powtarzane – dodaje ordynator. - Kamica jest przypadłością na całe życie i od pierwszego kamienia trzeba być pod kontrolą urologa. Kamienie, które teraz kruszymy tym laserem wielokrotnie nie nadawałyby się nawet do usunięcia operacyjnie. To niebywały skok technologii. A dzięki takiemu sprzętowi nasz oddział jest w czołówce oddziałów urologicznych w województwie łódzkim i nie tylko. Pacjentów mamy z całego kraju.

Nowy sprzęt jest czterokrotnie mocniejszy od tego używanego do tej pory.

- Zabiegi trwają krócej, możemy ich znacznie więcej wykonać – mówi doktor Wiktor Kępa, lekarz oddziału urologicznego. - Zmniejsza się również ilość możliwych powikłań występujących po takich zabiegach.