19.959 zł zebrano w ubiegłorocznej kweście na ratowanie zabytkowych nagrobkow pabianickich cmentarzy. Jak co roku, 1 listopada kwestę zorganizowało Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie.

- Ta kwota pozwoli na odnowienie dwóch zabytkowych obiektów - mówi Krzysztof Hile – rzecznik prasowy Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie. - Na cmentarzu ewangelickim pracom konserwatorskim poddany zostanie nagrobek rodziny Prodühl, a na cmentarzu katolickim nagrobek Floriana Fijałkowskiego- powstańca styczniowego .

Konserwacją pomników zajmie się (jak zawsze) Anna Połomka, konserwatorka kamienia z Łodzi.

Co trzeba zrobić, by nagrobki odzyskały dawny blask?

Nagrobek Rodziny Prodühl, powstał ok. XIX wieku. Wykonano go z białego marmuru. Litery są ołowiane, a podstawa z szarego piaskowca.

- Będzie oczyszczony metodami chemicznymi i doczyszczony mechanicznie. Naprawy murarskiej wymaga fundament, trzeba go też zabezpieczyć przed wilgocią, a całość powierzchni pomnika zostanie poddać hydrofobizacji. Na nowo osadzony będzie krzyż- ujawnia Połomka.

Nagrobek Floriana Fijałkowskiego znajdujący się na cmentarzu katolickim powstał ok. 1918 r. To stalowy krzyż z elementami kutymi, na którym rozpięto figurę Chrystusa. Podstawa zrobiona jest z piaskowca.

Tak jak w przypadku pomnika z cmentarza ewangelickiego trzeba go oczyścić, zabezpieczyć krzyż przed korozją i pomalować farbą grafitową.

- Trzeba też uzupełnić ubytki, odtworzyć brakującą rękę i zabezpieczyć całą figurę przed działalniem warunków atmosferycznych – dodaje konserwatorka. - Na koniec czeka praca przy oczyszczeniu podstawy z piaskowca metodami chemicznymi i hydrofobizacja podstawy preparatem krzemoorganicznym.

-Prace konserwatorskie przy obu obiektach rozpoczną się po dokonaniu formalności z zarządcami cmentarza oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodaje Hile.

Pierwsza kwesta została zorganizowana przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie w 2007 roku. Do tej pory podczas 15 kwest (była przerwa związana z pandemią) zebrano 300.260 zł 28 gr. Do 2022 roku odnowione zostały 33 obiekty - 17 z nich znajduje się na cmentarzu ewangelickim, a 16 w części katolickiej. Poza tym w 2020 i 2021 pracom konserwacyjno-pielęgnacyjnym poddane zostały 4 wcześniej odrestaurowane zabytkowe pomniki.