Kto jeździ PKS-em do pracy lub szkoły w Łodzi, od czerwca już nim nie pojedzie. Trzeba będzie się przesiąść na prywatne autobusy, busy lub tramwaj "41". W czwartek łódzki PKS poinformował władze Pabianic i Ksawerowa o zawieszeniu kursów z Pabianic (ze szpitala i z krańcówki Jankego) do Łodzi i z Łodzi do Pabianic. Autobusy nie będą jeździć od 1 czerwca do 30 września. Skąd taka decyzja?

- W czasie roku szkolnego, kiedy korzysta najwięcej osób i tak musimy dopłacać do tego 10.000 zł - mówi Jolanta Kluf, kierownik działu przewozów pasażerskich w PKS. - W okresie wakacyjnym wpływy ze sprzedaży biletów spadłyby jeszcze bardziej.

Nie pomogło nawet wydłużenie trasy do Placu Dąbrowskiego w Łodzi. PKS nie wyklucza jednak możliwości przywrócenia autobusów na okres letni.

- Jeżeli gminy udzieliłyby nam wsparcia finansowego, to nie widzę problemu - dodaje kierownik.

Pisma w tej sprawie zostały już wysłane do władz Ksawerowa, Łodzi i Pabianic. Od czerwca pasażerowie muszą jednak znaleźć inny środek transportu do Łodzi i z powrotem.

- Przecież jeszcze w czerwcu do Łodzi będą jeździć studenci. Kończą się co prawda zajęcia, ale jeszcze trwać będzie sesja - mówi Patrycja, studentka Uniwersytetu Łódzkiego. - Dlatego mogli się chociaż wstrzymać jeszcze miesiąc z tym likwidowaniem autobusów.

Do Łodzi nadal wozić nas będą prywatne busy firm Polmix, MS Kris i Piotr Skowroń. Czy zwiększą teraz liczbę swoich kursów, jeszcze nie wiadomo.

- Wiemy już, że prywatni przewoźnicy chętnie przejmą pasażerów PKS - mówi Andrzej Różański, główny specjalista ds. inżynierii miasta. - Ucierpią tylko ci, którzy jeździli na migawki i mieli zniżki. U prywatnych przewoźników nie ma zniżek.

PKS miał 21 połączeń z Waltera-Jankego w tygodniu, 4 w soboty i 3 w niedzielę. Ze szpitala było 15 połączeń w dni robocze, 3 soboty i 3 w niedzielę.

PolMix ma teraz 12 połączeń do Pabianic w dni robocze i 5 w soboty. W niedziele nie jeździ. Busy mają 22 kursy dziennie, a w sobotę 14. W niedziele też nie jeżdżą.

- Gdy wycofa się PKS, w niedzielę do Łodzi pojedziemy tylko tramwajem - mówi Marcin Chmielewski z Urzędu Miejskiego.

Od 1 czerwca ma zostać też zwiększona liczba kursów tramwaju linii "41". Przybędzie nam kursów tramwajów w godzinach od 10.00 do 13.00, bo będą jeździły co 30 minut (teraz kursują co 40 minut). Będą także dodatkowe kursy wieczorne z Łodzi w soboty i niedziele o godz. 22.30 oraz z Pabianic do Chocianowic o godz. 23.20 (z możliwością przesiadki na autobus nocny N4).

piszemy o tym też tutaj: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/krotko/nie-kupimy-juz-biletu.html