- Powinniście podejść do tego w ten sposób, że to nasze dochody. Największe nasze koszty to przedszkola, szkoły, a w nich pensje - apelowała Elżbieta Pluta, skarbniczka miasta.

Tylko na działalności gospodarczej Urząd Miejski chce podnieść podatki w górę o 46 groszy od metra. Teraz przedsiębiorcy płacą podatek w wysokości 18,45 zł od metra kw.  W 2014 roku ma on wynosić 18,91 zł.

- Nasze społeczeństwo ubożeje, ale podatki to nasz jedyny dochód. Po podniesieniu podatku do kasy wpłynie o 500.000 zł więcej - wyliczyła skarbniczka miasta.

Wspierał ją wiceprezydent.

- Jesteśmy zmuszeni taki projekt uchwały przedstawić. Patrząc na problemy, jakie mamy, ciągły brak środków… Nie mamy na utrzymanie tego miasta na przyzwoitym stanie. Jak wyglądają nasze ulice i nasze budynki? Postępuje degradacja miasta - mówił wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz. - Miasto, które uchwala niskie podatki, naraża się na utratę subwencji od ministra finansów

Jak nie będzie podwyżki podatku, minister finansów nie da nam 4,5 mln zł subwencji.

- Nikt nie rozmawia z nami radnymi, nie tłumaczy, a tu taka uchwała. To jaką ma ona szansę powodzenia? Trzeba się z radnymi spotykać, uświadamiać ich i mówić o problemach, a takich prób nie ma. To się może skończyć niepowodzeniem - mówił Krzysztof Górny. - To są tak ważne uchwały. Przed lat były rozmowy prezydenta z radnymi. W zeszłym roku i w tym takich rozmów nie ma.

Radni nie kryją oburzenia na pomysł z podniesieniem podatków.

- Coraz mniej jest miejsc pracy w mieście. Było bezrobocie 16,4 proc., a teraz idzie w kierunku 17 procent - mówił Górny. - To nie jest dobrze. My powinniśmy zrobić ukłon w stronę pracodawców.

Urząd Miejski tłumaczy się, że chce wprowadzić minimalne podwyżki.

- Jeśli byłyby maksymalne podwyżki podatków wskazywane przez ministra finansów, to byśmy mieli 4 miliony zł dochodów więcej w kasie miejskiej - tłumaczyła skarbniczka. - A my proponujemy tylko 2,5 proc.

Też o 2,5 proc. ma iść w górę podatek od transportu. Radnych to nie przekonało.

- Pan prezydent nie wyciągnął wniosków z zeszłego roku - mówi Dariusz Wypych, przewodniczący Rady Miejskiej.

O tym, czy nam podniosą podatki, zdecydują radni miejscy na sesji Rady Miejskiej. Na komisjach byli przeciwni podwyżce.

 

Ile pójdzie w górę

grunty:

2013 r. - 0,82 zł

2014 r. - 0,84 zł

budynki mieszkalne:

2013 r. - 0,68 zł

2014 r. - 0,69 zł

działalność gospodarcza:

2013 r. - 18,45 zł

2014 r. - 18,91 zł

od garaży:

2013 r. - 7,24 zł

2014 r. - 7,42 zł